SpaceX 60 Starlink Uydusunu Uzaya Gönderdi

Hızlı ve güvenilir internet sağlamayı planlayan Starlink projesi için 60 uydu uzaya gönderildi.

Elon Musk’ın kurduğu SpaceX şirketi, dünya çapında hızlı internet bağlantısı sağlamayı amaçlayan Starlink projesinin önemli bir aşamasını daha geride bıraktı.

Türkiye saati ile 17.56 sıralarında Cape Carnaveral Uzay Üssü’nden kalkan Falcon 9 roketi, Starlink uydularını uzaya bırakmak üzere yola çıktı. Başarılı bir şekilde uzaya çıkan Falcon 9, 60 adet uyduyu bıraktıktan sonra dünyaya dönüş yaptı.

Dünyadan 280 kilometre uzaklıktan konumlandırılacak olan uyduların düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilecek. Elon Musk projenin düzgün bir şekilde işlemesi için en az 400 tane Starlink uydusu göndermeleri gerektiğini belirtiyor. Starlink projesinin resmi olarak 2020 yılından itibaren Amerika Birleşik Devletleri içerisinde hizmet vereceği söyleniyor.

Starlink 2 adı verilen operasyon aynı zamanda roketlerin tekrar kullanılabilirliği konusunda da yeni bir başarıya imza attı. Uyduları bırakan Falcon 9 daha önce üç kez uzaya gitmiş ve sorunsuz bir şekilde geri dönmeyi başarmıştı. Bu görev ile birlikte dördüncü uçuşunu gerçekleştiren Falcon 9’un iticileri en az 10 kullanıma uygun şekilde tasarlanmış.

Starlink 2 operasyonunun tamamını SpaceX kanalından izlemek mümkün:

Total
1
Shares
Önceki haber

Software AG Türkiye 2019’da Yüzde 125 Büyüdü

Sonraki haber

Güvenlik Teknolojilerinde Yeni Bir Dönem Başlıyor

İlginizi çekebilir