SpaceX Astronomlara Sıkıntı Yaratan Starlink Uyduları İçin Çözüm Arıyor

SpaceX’in uzaydan internet projesi için fırlattığı Starlink uyduları astronomların görüşüne engel olmaya başladı. SpaceX bu konu için çalışmaların sürdüğünü söylüyor.

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, uzaydan internet sağlamayı amaçlayan projesi kapsamında şimdiye kadar 120 uydu fırlattı. Projenin tam kapasite çalışması için 30 bin uydu fırlatılması gerektiğini söyleyen yetkililer, şimdiden bazı kesimlerin tepkisini almış durumda.

Starlink uydularıyla en büyük sorun yaşayanlar astronomlar gibi gözüküyor. SpaceX tarafından uzaya gönderilen uydular parlama problemlerini de beraberinde getiriyor. Gökbilimciler bu durumun sıkıntı yarattığını, görüntüye giren uyduların gözlemlerin hatalı olmasına sebep olduğunu söylüyor. Yalnızca güçlü teleskoplarda görülen bir sorun değil, gökyüzünü normal bir teleskop ile izleyen insanlar da aynı parlama problemini yaşıyor. 

SpaceX adına açıklama yapan yönetici Gwynne Shotwell, bu konuda hazırlıksız yakalandıklarını kabul ediyor. Konuyu titizlikle incelediklerini belirten Shotwell “Küçük çocuklar teleskoplarından bakıp uzayı görebilmeli. Astronomi çocukların uzay hakkında heyecanlanmasını sağlayan ilk şeylerden birisi.” diyor. “İnsanlar teleskoplarından baktığında Starlink’i görmeleri hoş bir şey. Ama Satürn’e, Ay’a bakıyor olmalılar… bu gözlemlerinin bölünmesini istemezler.”

Şirketin gönderilecek olan üçüncü parti uydulara özel bir kaplama uygulanacağını söyleyerek, bunun atılan ilk adım olduğu belirtiliyor. Yansımayı azaltan kaplamanın sinyal performansını etkileyip etkilemeyeceğini deneyeceklerini söyleyen Shotwell “Isı performans değerlerinin değişeceği kesin. Deneme-yanılma yöntemi ile elde edeceğimiz sonuçlar, ileride ne tür önlemler alabileceğimizi gösterecek ve bu sorunu çözeceğiz” diyor.

Total
25
Shares
Önceki haber

Binlerce Türkiye Çıkışlı Kredi Kartı Bilgisi İnternette Satışa Sunuldu

Sonraki haber

Apple CEO’su Tim Cook Tekel Olmanın Kötü Olmadığını Düşünüyor

İlginizi çekebilir

Marka, Ürün, Pazarlama ve Satışta Başarı SEM’in Yeni Stratejisiyle Yakalanıyor

Dijital pazarlama alanında Türkiye’nin lider kuruluşu SEM, bugüne değin müşterileriyle birlikte elde ettiği başarıları daha ileri taşımak için teknoloji evrimine imza attı. SEM; yazılım ve bilişim ile veri ekiplerinden oluşan 25 kişilik özel bir Ar-Ge bölümü kurarak müşterilerine global ölçekte başarı sağlayacak projeler üretmek ve bunları hayata geçirmek için sahaya indi. SEM’in değişen yüzüyle beraber bundan sonra müşterileri için yalnızca ‘reklam kampanyaları yürüten bir iş ortağı’ olmayacak. SEM artık ‘marka, ürün, pazarlama ve satış stratejilerinin kurgusundan veriye ve teknolojiye dayalı kararları alma süreçlerine kadar’ yanlarında olacak ve danışman görevini de üstlenecek. Şirket yapay zekayı, yılların dijital pazarlama tecrübesiyle birleştirerek müşterilerinin sağladığı başarı çıtasını da yükseltecek.
Devamını oku