Spor Sevgisi, Daha Güvenli Stat ve Salonlarla Artırılabilir

Günümüzde, çocuklar ve ebeveynler maçları bir arada izliyor. Küçük yaşta aile büyükleriyle stada maç izlemeye giden çocukların o spora olan sevgisi ve sempatisi artarken ilgili kulübü her an destekleyen taraftarlar haline geliyorlar.

Günümüzde, çocuklar ve ebeveynler maçları bir arada izliyor. Küçük yaşta aile büyükleriyle stada maç izlemeye giden çocukların o spora olan sevgisi ve sempatisi artarken ilgili kulübü her an destekleyen taraftarlar haline geliyorlar. Bununla birlikte, genelde bulundukları şehrin ya da semtin simgesi haline gelen stadyumlar, sadece haftada bir kez maç izlemek için gitmenin ötesinde alanlar.

Kulüplerin mağazalarının, taraftarlar için stadyum turu fırsatının, eğlence ve ağırlama alanlarının da yer aldığı stadyumlarda olumsuz durumların yaşanmaması için spor kulüplerinin yönetimlerine önemli görevler düşüyor. Şöyle ki, kulüpler yalnızca salonlarıyla değil, teknik altyapıları ve hizmet ekipleriyle de bir bütünler. Bu sebeple bu alanların güvenliğini sağlamak kulüp yönetimlerinin öncelikli görevlerinden biri. Alınacak güvenlik önlemleri ile olası vakaların önüne geçilirken, çocuklar dahil tüm taraftarlar iyi vakit geçirmiş oluyor ve kulüple olan bağları güçleniyor.

Bugünün spor güvenliği teknolojileri kulüp ve taraftar bağını güçlendiriyor

Teknoloji, temas ettiği her sektörde olduğu gibi spor güvenliğini de önemli ölçüde etkiliyor. En son teknolojiyle donatılmış statlar güvenlik birimlerinin işlerini kolaylaştırırken taraftarlar da bu birimlerin çalışması sayesinde zevkle maçları izliyor. Diğer yandan, kullanılacak teknoloji ve ekipmanların, stadı ya da salonu tüm detaylarıyla kapsadığından ve hizmet verimliliğine katkıda bulunduğundan emin olmak gerekiyor.

Kameralar kadar sistemi kullanan insan kaynağı da önemli

Günümüzde güvenlik teknolojileri denildiğinde akla ilk olarak güvenlik kameraları gelse de bu, toplamın yalnızca bir bölümünü oluşturuyor. Güvenlik kameraları kendi içlerinde sahip oldukları teknolojiler, çözünürlük seviyeleri, merkezi bir yönetim portalı üzerinden anlık olarak yönetilip yönetilemedikleri, önceden belirlenmiş senaryolara göre alarm üretip üretememeleri gibi çok sayıda kritere göre ayrışabiliyor.      

Bu kriter zenginliği nedeniyle stat ve salon gibi, on binlerce taraftarın aynı anda bulunduğu ortamlar için yalnızca kamera sistemlerine sahip olmak yeterli olmayabiliyor. Bu nedenle hem kulüp hem de güvenlik personellerinin işlerini daha iyi yapmalarını sağlayacak görüntüleri kesintisiz ve kaliteli olarak alabilmeleri gerekiyor. Sensormatic, bu noktada yalnızca sistemlerin kurulumunu gerçekleştirmiyor, aynı zamanda kurulumu yapılan teknolojilerin emniyet güçlerinin, kulübün ve federasyonun süreçlerine uygun yönetilmesini sağlayacak uzman insan kaynağını da sağlıyor.

Bu özellikler, aynı zamanda güvenlik birimlerinin işlerini verimli şekilde yapmalarına destek oluyor. Sistem, diğer taraftarların maç izleme keyfini bozmayacak şekilde, maç esnasında sorun çıkaran kişilerin uzaktan ve doğru tespit edilerek, maç bitimine kadar takip edilebilmesine yardımcı oluyor. Güvenlik birimleri, ilgili kişiyi tespit ederek olayın türüne göre gerekli aksiyonları alıyor. Önceden belirlenmiş senaryolara göre, taraftarların bulunmaması gereken koridor, soyunma odaları, güvenlik merkezi gibi alanlara izinsiz bir giriş olması durumunda da sistem gerekli alarmları üreterek müdahale edilmesine olanak sağlıyor. Eski nesil sistemlerde, görüntü kalitesinin yeterli olmaması nedeniyle güvenlik güçleri kıyafet renginden tanımlama yapmaya çalışırken yeni çözümlerle doğrudan kişinin yüzü görüntüleyebiliyor.

Sensormatic’in sunduğu video izleme çözümü yüksek çözünürlüğe sahip tek bir kamerayla çok geniş bir alanın izlenebilmesine de olanak sağlıyor. Böylece 45 bin kişilik büyük bir stadyum, ortalama 55 kamerayla kayıt altına alınabiliyor. Bu 55 kameradan alınan hem canlı hem de kayıtlı görüntülerle hiçbir tereddüde yer bırakmadan eşkal tanımlaması yapılabiliyor. Yüksek veri sıkıştırma özelliğiyle veri optimizasyonu sunan çözüm sayesinde daha az veri depolama alanına ihtiyaç duyuluyor. Sistemin bu yeteneği sayesinde bant genişliği ihtiyacı da minimumda tutularak maliyetler düşürülebiliyor.

Stadyumlarda yangın riski de en aza indiriliyor

Bu alanlarda olası yangın riski de kurulan sistemlerle en aza indiriliyor.  Sistem kapsamında, stadyum ya da ilgili spor alanında farklı noktalara dedektörler yerleştiriliyor. Bütün sistemler BİS (Bina Yönetim Sistemi) üzerinden kontrol edilerek tek bir platform üzerinden yönetimi sağlanıyor. Güvenlik sistemlerinin kesintisiz biçimde entegre çalışması ve akıllı uyarılar oluşturması sayesinde tesis içinde yaşanan olumsuzluklar alan bazında tespit edilerek Acil Anons sisteminin devreye girmesi sağlanıyor. Bu noktada acil anons sisteminin net duyulabilecek ve anlaşılabilecek ses kalitesi sunması önem taşıyor.

Sensormatic’in sunduğu teknolojiler Türkiye ve Avrupa’daki kulüplerin öncelikli tercihi

Sensormatic gerek futbol stadyumları gerekse basketbol, voleybol ve hentbol gibi farklı branşların oynandığı salonlara yönelik spor güvenliği çözümleriyle öne çıkıyor. Türkiye’de Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün maçlarını oynadığı Vodafone Park ve Akatlar Spor Kompleksi ile birlikte yeni teknolojiler ile donatılan Çorum Stadyumu için kapsamlı projelere imza atan Sensormatic tarafından sunulan çözümler, Avrupa’nın önde gelen kulüpleri tarafından da tercih ediliyor. Tüm yapıyı tek bir merkezden kontrol altına alabilen Sensormatic çözümleri, 2 megapikselden 30 megapiksele varan yüksek çözünürlüklü kameralar, akıllı video yönetim sistemi ve isteğe bağlı olarak entegre edilebilen yüz tanıma teknolojisi, yangın algılama ve sesli anons sistemleriyle stadyum ve salon güvenliğini üst seviyeye çıkarıyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Site Yönetimleri, Tüm Banka Hesaplarını Tek Ekrandan Yönetiyor

Sonraki haber

4 Kameraya sahip HONOR 9 Lite Okula Dönüş Kampanyasıyla 1.199 TL’ye A101’de

İlginizi çekebilir

Teknolojideki hızlı değişimin etkisiyle güvenlik teknolojilerindeki evrim

Teknolojinin hızla gelişmesi, kişi ve kurumların ihtiyaçlarının zaman ve farklı koşullara göre değişip farklılaşması güvenlik sektörünün de evrim geçirmesine neden oluyor. Sektörün en büyük oyuncularından Sensormatic’in yaşadığı değişim de bu evrimin önemli bir kanıtı. 27 yıl önce güvenliğin temel alanlarında hizmet veren şirket, zamanla bir elektronik güvenlik ve iş zekası entegratörüne evrildi. Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli, güvenlik sektöründe yaşadıkları evrimin bir sonraki halkasının riski kaynağında durdurmak olabileceğini söylüyor. Uzelli, “Tüm sistemlerden toplanan verilerle olası olayları öngörebileceğimiz bir geleceğe yaklaşıyoruz” diyor.
Devamını oku