Spotify Premium Kullanıcı Sayısı 100 Milyona Ulaştı

Küresel müzik marketinde konumunu günbegün güçlendiren Spotify, podcastleri gelecekte daha fazla öne çıkarmayı amaçlıyor.

Dünya genelinde 217 milyon kullanıcısı olduğunu bildiren Spotify, bunun 100 milyonluk kısmının Premium yani paralı aboneler olduğunu açıkladı. 117 milyonluk kısımsa, Spotify’ın servis hizmetlerinden reklam görerek faydalanıyor.

Geçtiğimiz şubat ayında Hindistan çıkarmasını gerçekleştiren popüler müzik servisi, ülkede 1 hafta içerisinde 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmış durumda. Ancak bu büyümeye rağmen, Spotify ilk çeyrekte 158 milyon dolar kaybetti. Geride bıraktığımız aralık ayında 493 milyon dolar kazanç sağlayan firma için şu anki tablonun oldukça kötü olduğu aşikâr. Diğer yandan firmanın geçtiğimiz yıl aynı dönemde 188 milyon dolar kayıp yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda, bu senenin ilk çeyreğinin daha olumlu geçtiğini söylemek de mümkün.

Spotify yakın sürede kara geçmeyi planlamıyor ancak Google, Samsung ve Hulu gibi firmalarla gerçekleştirdiği iş ortaklığıyla küresel müzik marketindeki varlığını güçlendirmenin peşinde.

Şirketin odak noktasına aldığı alanlardan birisi de podcast yayınları. Podcast yayınlarının ucuz olması ve sadık bir takipçi kitlesine sahip olması cezbedici olarak görünüyor.

Kaynak: https://www.engadget.com

Total
6
Shares
Önceki haber

Türkiye’de Teknoloji Yayıncılığının Macerası

Sonraki haber
Siber Güvenlik

80 Milyon Ev Sahibinin Bilgileri Açığa Çıktı

İlginizi çekebilir