StartersHub’ın Kadın Girişimciliği Etkinliği, 6 Mart’ta sahneyi kadın liderlere ayırdı

StartersHub, 6 Mart’ta ev sahipliği yaptığı Kadın Girişimciliği Etkinliği ile girişim ekosisteminin öncü kadın girişimci ve yatırımcılarını bir araya getirdi.
StartersHub Kadın Girişimciler Etkinliği
StartersHub Kadın Girişimciler Etkinliği

Türkiye’nin hızla büyüyen girişim ekosisteminin önde gelen erken aşama yatırımcılarından StartersHub, TurkishWIN iş birliğiyle 6 Mart Çarşamba günü StartersHub ofisinde düzenlediği “Kadın Girişimciliği” etkinliği ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ön kutlama yaptı. Etkinliğin katılımcıları, elde ettikleri başarılarla şöhreti ülke sınırlarını aşan girişimlerin hikayelerini bizzat yaratıcılarından dinleme fırsatı bulurken; etkinlik kendi startup’ını kurmak ya da var olan startup’ını büyütmek isteyen girişimcilerin aklındaki sorulara cevap sundu, özellikle genç girişimcilere ilham oldu.

StartersHub Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dorman’ın moderasyonunu üstlendiği ilk panelde KAGİDER Başkanı ve Türkiye G20 Dönem Başkanlığı’nda kurulan Women20/Kadın20 Açılım Grubu Organizasyon Komitesi Üyesi Sanem Oktar, Reeder Kurucu Ortağı Sezen Saral ve İstanbul Startup Angels Kurucu Ortağı Gülsüm Çıracı; kendi girişimcilik hikayeleri, en önemli öğrenimleri ve ekosistemdeki destek oluşumları hakkında etkili paylaşımlarda bulundu. Türkiye’de 2016’dan bu yana istikrarlı bir şekilde büyüyen, e-ticaret ve pazar yerleri başta olmak üzere her yıl milyonlarca dolarlık yatırım alan kadın girişimciliği.

TurkishWin kurucusu Melek Pulatkonak tarafından yönetilen ikinci panelde ise Whispera Kurucu ve CEO’su Aytül Erçil, Arya Kadın Platformu’ndan Münteha Adalı ve StartersHub portföy şirketlerinden Poltio’nun Kurucu Ortağı Vildan Ay, kendi girişimcilik hikayelerinin yanı sıra yatırım ve büyüme süreçlerinde dikkat edilmesi gereken konuları kapsamlı bir şekilde masaya yatırdı. Konuşmacıların dikkat çeken öğüt ve paylaşımları ise şöyle oldu:

Sanem Oktar

KAGİDER kuruluşundan bu yana girişimcilik konusunda kadınları destekliyor. Eğitim ve bilgilenme ihtiyaçlarını, mentorluk ihtiyaçlarını, ilişkilere ve geniş bir networke sahip olma ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli programları yürütüyor ve katkıda bulunuyoruz. Gelin sunduğumuz bilgi platformlarından (kagiderpusula.org), eğitim ve mentorluk desteklerimizden ve diğer programlarımızdan yararlanın. İşinizi iyi planlayarak yola çıkın ve zorluklarla mücadele ederken asla cesaretinizi kaybetmeyin.

Sezen Saral

Girişimcilerin tüm paydaşlarıyla güvene dayalı uzun soluklu ilişkiler kurması, şirketleri için sağlam bir temel atmaları için elzem. Büyüme evresinde ise kurumsal firmalarla partner olmak büyük adımlar atmanızı sağlıyor, reeder için bu hep böyle oldu. EY Global Girişimci Kadın Liderler programı sayesinde tanıştığım ve Kagider ile aktif rol alma imkanı bulduğum ekosistemde, desteklenmeyi ve motive edilmeyi hakeden çok sayıda kadın girişimci ve girişimci adayı bulunuyor.

Gülsüm Çıracı

Girişimci olmak demek öğrenerek gelişerek büyümek demek. Zorlu ama bir o kadar keyifli bir yolculuk. Bu yola çıktıgınızda tutku ve inancınız en büyük sermayeniz olacaktır.

Aytül Erçil

Focus, Focus, Focus… Cok kısıtlı kaynaklarla calısan startup’ların yapacağı en büyük hatalardan biri odaklanmayarak mevcut kaynaklarını daha da güçsüz hale getirmek. Sevdiğin iş yap, yaptığın işi sev… Bir startup’ın sürdürülebilir hale gelmesi yıllar alır ve çok çaba, fedakarlık gerektirir. Yaptığın işi sevmeden bu süreci sağlıklı bir şekilde geçmek çok zor.

Münteha Adalı

Kendi gerçeğimi göz ardı etmedim, vazgeçmeyi düşünmedim ama iyileşmeyi ve değişmeyi hep kendimden başlattım. Yatırımcılık gibi Bilmediğim her şey yeni hedeflerim oldu, yeni hedeflerim ile  yeni hikayeler yazacağım bu  heyecanla  akıllı çalışmaya devam diyorum.

Vildan Ay

İyi bir girişimci olmanın ön koşulu benzersiz bir fikre sahip olmak değildir. Başarılı olmuş girişimleri incelersek çok azının daha önce hiç düşünülmemiş ya da var olmayan bir ürünü ortaya koyduklarını görürüz. İyi fikir bir ihtiyaçtan doğan fikirdir. Başarının ön koşulu da doğru ekip, doğru zaman ve iyi uygulamadır. Fikirlerinizi paylaşarak insanların yorumlarını alın. Doğru kişilerle tanışarak güçlerinizi birleştirin.

Total
0
Shares
Önceki haber
Rsa 2019 Konferansı

RSA Konferansı’ndan Atar Labs’e prestijli InfoSec 2019 Ödülü

Sonraki haber
2019’da kripto paraları güvende tutacak 5 öneri

2019’da kripto paraları güvende tutacak 5 öneri

İlginizi çekebilir