Sürücüsüz Elektrikli Kamyonlar İsveç Yollarında Teslimata Başladı

Star Wars filmlerindeki askerlerin kasklarını andıran tasarımıyla sürücüsüz elektrikli kamyonlar halka İsveçin halka açık yollarında teslimata başladı.

İsveçli girişim firması Einride tarafından geliştirilen tam otonom elektrikli kamyonlar halka açık yollara çıkması için resmi izin alarak faaliyete geçti. Daha önce 10 milyon dolarlık bir yatırım alan Einride’ın T-Pod isimli 4. seviye otonom kamyonu gerçek zamanlı görsel veriyi işlemek için Nvidia sürücüsü kullanıyor. Kilometrelerce uzaktaki operatöre iletilen bu veriler sayesinde gözlemci denetiminde aynı anda 10 araç denetlenebiliyor.

Operatörlerin kamyonlarla iletişiminde gecikme olmaması için 5G teknolojisinin önemini vurgulayan firma, telekomünikasyon şirketleri Ericsson ve Telia’nın 2 yeni kule inşa etmelerini sağlamış. T-Pod’un şu an için depolardan terminallere veya endüstriyel bölgelerdeki halka açık yollarda kısa yolculuklar yapma izni var.

Einride tarafından yapılan açıklamaya göre gelecek yıl hizmet alanını genişletmeyi planlayan firmanın bir sonraki hedefi ise Amerika açılımı. Zira firmaya göre otonom araçlar için en uygun pazarın Amerika olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Reuters

Total
128
Shares
Önceki haber

Netflix Çocukları Yılda 400 Saatlik Reklam Gösteriminden Kurtarıyor

Sonraki haber

Akıllı Şehirler Akıllı Yönetim İstiyor

İlginizi çekebilir

Covid-19 KOBİ’lerde Dijitale Hem Yatırım Yapma Hem de Yapmama Sebebi Oldu

TÜRKONFED ve Paynet, KOBİ’lerin dijital, finansal, teknolojik altyapıları ve gelişim seviyeleri ile gelecek beklentilerini tespit etmek üzere yaptıkları “KOBİ’lerin Dijital ve Finansal Karnesi” başlıklı araştırmanın ilk fazını kamuoyuyla paylaştı. 11 ilde 1.000 KOBİ ile görüşülerek yapılan araştırma, COVID-19’un bazı şirketlerde dijitalleşmeyi tetikleyici bir unsur olarak görüldüğünü, bazı şirketler için ise yatırımdan kaçınma gerekçesi olduğunu ortaya koydu. Son üç yılda dijital alanda ağırlıklı olarak internet sitelerine yatırım yapan KOBİ’lerin gelecek üç yılda odaklanmayı hedefledikleri alanlar ise mobil uygulamalar ve e-ticaret oldu.
Devamını oku