Sürücüsüz Elektrikli Kamyonlar İsveç Yollarında Teslimata Başladı

Star Wars filmlerindeki askerlerin kasklarını andıran tasarımıyla sürücüsüz elektrikli kamyonlar halka İsveçin halka açık yollarında teslimata başladı.

İsveçli girişim firması Einride tarafından geliştirilen tam otonom elektrikli kamyonlar halka açık yollara çıkması için resmi izin alarak faaliyete geçti. Daha önce 10 milyon dolarlık bir yatırım alan Einride’ın T-Pod isimli 4. seviye otonom kamyonu gerçek zamanlı görsel veriyi işlemek için Nvidia sürücüsü kullanıyor. Kilometrelerce uzaktaki operatöre iletilen bu veriler sayesinde gözlemci denetiminde aynı anda 10 araç denetlenebiliyor.

Operatörlerin kamyonlarla iletişiminde gecikme olmaması için 5G teknolojisinin önemini vurgulayan firma, telekomünikasyon şirketleri Ericsson ve Telia’nın 2 yeni kule inşa etmelerini sağlamış. T-Pod’un şu an için depolardan terminallere veya endüstriyel bölgelerdeki halka açık yollarda kısa yolculuklar yapma izni var.

Einride tarafından yapılan açıklamaya göre gelecek yıl hizmet alanını genişletmeyi planlayan firmanın bir sonraki hedefi ise Amerika açılımı. Zira firmaya göre otonom araçlar için en uygun pazarın Amerika olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Reuters

Total
14
Shares
Önceki haber

Netflix Çocukları Yılda 400 Saatlik Reklam Gösteriminden Kurtarıyor

Sonraki haber

Akıllı Şehirler Akıllı Yönetim İstiyor

İlginizi çekebilir

Tarfin Mobil 2 yılda 260 bin çiftçiyi destekledi, tarımda dijitalleşmeye öncü oldu.

2 yıl önce tarım sektörünün teknoloji odaklı gelişimine destek olmak için hayata geçirilen Tarfin Mobil, kısa sürede Türkiye’de 260 bin çiftçiye ulaştı. Amaçlarının Türk çiftçisini güçlendirmek olduğunu belirten Tarfin Kurucusu ve CEO’su Mehmet Memecan, “Tarım tedariki konusunda lider dijital platform olarak, çiftçilerin her türlü talebini karşılayabilen, tarımsal değer zincirindeki her noktada aktif olarak yer alarak çiftçiye her anlamda destek verebilen bir şirket olmaya odaklanıyoruz” diyor.
Devamını oku