Sürücüsüz Kamyon Uzun İlk Mesafe Teslimatını Gerçekleştirdi

Amerika’da tereyağı yüklü bir kamyon, Kaliforniya’dan Pensilvanya’ya otomatik pilot ile teslimat gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya Eyaleti’nin Tulare şehrinden tamamen otomatik pilot ile kontrol edilen bir kamyon, Pensilvanya’nın Quakertown şehrine doğru yola çıktı. Tereyağından oluşan yükünü taşıyan kamyon, ortalama 3 gün içerisinde hedefine ulaşmayı başardı.

Yapılan açıklamaya göre Level 4 otomatik pilot sistemi ile ilk defa bu tür ticari bir yolculuk gerçekleştirilmiş. Kamyonun yükünün bozulma tehlikesi taşıyabilen 20 ton tereyağını taşıması da işi daha heyecanlı hale getiriyor.

Kamyon, Plus.ai’ın SLAM adı verilen teknolojisi sayesinde yaklaşık 4,507 kilometre (2800 mil) boyunca sürücüsüz olarak gitmeyi başardı. Aracın yolculuk boyunca sistemden hiç kopmadığını söyleyen ekip, otomatik sürücünün yalnızca zorunlu verilmesi gereken molalarda ve benzin alımı sırasında gerçek sürücüye geçtiğini belirtti.

Teknolojinin ne kadar iyi olduğunu anlamak için yol şartlarını da düşünmek gerekiyor. Kamyon 3 günlük yol boyunca gece ve gündüz, farklı yüksekliklerde ve yol yapım çalışmalarının olduğu yerlerde yol aldı. Ayrıca yağmur ve kar gibi hava durumu değişikliklerini de tecrübe etme fırsatı oldu. Bu da otomatik pilot kullanan arabaların henüz kendini kanıtlayamadığı bir alan.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite