Tamamen Doğal Malzemeden Kulaklık Üretildi

Sürdürülebilir elektronik cihazların geleceği bu kulaklıklarda saklı olabilir.

Elektronik ürünlerin planlı olarak eskitilmesi, zehirli atıkların çığ gibi büyümesine sebep oluyor. Depolanması veya dönüştürülmesi güç olan elektronik ürün temelli zehirli atıklar, gelecekte çevre ve insan sağlığı açısından problem teşkil edebilir.

Finlandiyalı tasarımcı firma Aivan mantar, biyoplastik ve diğer doğal materyallerden bir kulaklık üreterek elektronik ürünlerdeki zararlı atık problemine son verecek bir çalışmaya imza attı.

Tasarım firmasının ana fikri, mümkün olan her şeyi doğal türetilmiş materyallerle değiştirmek. Ancak bu materyallerin kimisini elde etmek kolay değil.

Korvaa isimli kulaklık her parçasıyla doğal. Ana gövdeyi oluşturan kısmı 3D yazıcı teknolojisiyle laktik asidin bir yan ürünü olan biyoplastik ile üretilmiş. Gövde yapısı itibariyle dayanaklı olan bu materyal ayrıca esneklik de sağlıyor. Yastıklı kulaklıklar, mantar ve bitki selülozu ile güçlendirilmiş, tıpkı yapay köpük gibi birçok küçük baloncuktan oluşan hidrofobin isimli proteinden imal edilmiş. Materyallerin üstü ise sentetik örümcek ipeğiyle kaplanmış.

Korvaa kulaklıkları şu an için çalışmıyor. Tamamen doğal malzemeden cihaz gövdesi üretilebileceğine örnek teşkil etmesi için geliştirilmiş bir prototip rolü üstleniyor.

Ürünün tasarımcısı Thomas Tallqvist yaptığı açıklamada şunları dile getiriyor: “Bu çalışma biyoloji mühendisliği malzemeleriyle gelecekte neler yapılabileceğine dair yüzeysel bir örnek.”

Finlandiya’daki birkaç tasarım fuarında kendini gösterecek olan doğal malzemeden üretilmiş kulaklıkların, Audio Technica ve Sennheiser gibi elektronik üreticilerine ilham olması bekleniyor.

Kaynak: https://www.aivan.fi

Total
1
Shares
Önceki haber

Yardım Çağrılarına Cevap Veren Paladin Drone’ları 1,3 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Sonraki haber

Duygu İzleme Teknolojileri Sektörleri Kökten Değiştirebilir mi?

İlginizi çekebilir

Gökhan Say, Startup’ların Dünya Pazarlarına Hazırlanmalarına Hem Yatırımcı Hem Danışman Olarak Destek Verecek

Kondukto, Cybercyte, Diffusion Capital Partners’da yatırımcı, CyberWise’da ise Danışma Kurulu üyesi olarak yeni rollere soyunan Gökhan Say, Türkiye’nin, dünyanın en önemli Güvenlik Yazılımı ve Danışmanlığı ihracatçıları arasına girmesi ve özellikle de Amerika pazarıyla bir köprü oluşturarak startup’lara bu yolda yardımcı olmak için çalışacağını açıkladı.
Devamını oku