Teknolojide Gündemi Ele Geçirenler

Teknoloji dünyasında yayın yapan sitelerin manşetlerine hiç dikkat ettiniz mi, ne kadar da benziyorlar değil mi?

Teknoloji dünyası, sürekli gündemi olan, bu gündem etrafında dönen hatta etkinliklerini bile bu gündeme göre planlayan bir ortama dönüştü. Bizim Enterprise Next sayfalarında bile Türkiye’nin teknoloji gündeminde ne varsa manşette de o konu yer alıyor. Diyeceksiniz ki zaten gündemi takip etmek için sizleri okuyoruz.

Evet, yerden göğe kadar haklısınız. Gündemi bizden takip edin ama hangi gündemi? Gerçek gündemi mi yoksa para baronlarının yarattığı sahte gündemi mi?

Dikkat yazının bundan sonrası kendinden başlayarak yanlış giden her şeye ağır eleştiri içerir!

Bir meslek olarak gazetecilik

Bu kadar ağır konuşuyorsa bunu altında bir şey vardır diye düşünenleri pistten alalım zira bu yazıda gerçekten fikir alışverişi yapmak istiyorum. Her şey bu yazıyı yazmak için klavye başına geçtiğimde başladı aslında. Siteyi açtım bakalım ana gündemde ne var ona göre bir yazı yazayım diye. Ama o da ne bültenler olsun kendi ürettiğimiz özel içerikler olsun hep yapay bir gündem var. Bu yapay bizi nereye çekmişse biz de oraya savrulmuşuz.

Evet bu bir eleştiri. Ancak ülkemizde basının geldiği durum, iyi yaşama değil hayata kalabilme mücadelesi derken bu süreç gerçekten de normalleşmiş durumda. Ancak ben kendi adıma şunu söyleyebilirim. Bizim ülke olarak geri kalmamızın tek sebebi; Cumhuriyet Türkiye’sini terk edip Demokrat Parti Türkiyesi olarak dizginleri başkalarına kaptırmamızdır. Kısaca bizim kendi gündemimiz yok gündemimiz…

Hep aynı klişeler

Konuyu şöyle de anlatabiliriz aslında. Yabancı bir ülkede dev bir kuruluş müşterilerinin kredi kartı bilgilerini kaptırıyor hoop gündem güvenlik. Yabancı bir hızlı yemek zinciri kripto para ile ödeme almaya başlıyor gündem hoop kripto paralar. Bu örnekler böyle uzar gider.

Hastalığı tespit ettik, teşhisi koyup tedaviye başlayalım o zaman. İyi de iplerinizi bu kadar dışarı kaptırmışken e-devlet uygulamalarında bile sizi kıskandığını iddia ettiğiniz sözde dost özde düşman yabancıların teknolojilerini kullanır durumdayken çok zor kardeşim.

Yapmamız gereken çok basit. Bir an önce particiliği bırakıp din ya da başka bahanelerle başka milletlerin pazarlama müdürlüğünden sıyrılıp sadece Türkiye için çalışmamız gerekiyor. Derdim yabancı düşmanlığı ya da milliyetçilik değil. Benim derdim ülkemizin teknoloji dahil bir gündemi olmayışı. Örneğini bilişimde yerlilik, ekonomide üretime dayalı sistem, sporda altyapılara yatırım gibi gündemlerimizi belirleyip yol almaya başladmadığımız sürece memleket elden gidiyor.

Sonra söylemedi demeyin…

Total
0
Shares
Önceki haber

iPhone 11 Resmen Tanıtıldı! Fiyatı, Özellikleri, Yetenekleri ve Çıkış Tarihi Netleşti

Sonraki haber

Yapay Zekayı Dört Kamerayla Buluşturan HONOR 20 Türkiye’de!

İlginizi çekebilir

Call Tracking’de Telefon Karlılık İçin Çalıyor

Tanıtım ve satış için büyük bütçeler ayıran şirketler, çağrı merkezi numaralarını paylaştığı kampanyalarına müşterilerin hangi kanallardan geldiğini tespit edemiyor. Bir sonraki kampanya için ise bütçe yönetimi doğru yapılamıyor. Digital Exchange’in uzmanı olduğu Call Tracking sistemi ise şirketlerin çağrı merkezleri numaralarına müşterilerin hangi çevrim içi ve çevrim dışı kanaldan geldiğini tam olarak tespit ederken, reklam bütçesinin doğru kullanılmasını sağlıyor. Aynı zamanda Call Tracking sistemiyle beraber çağrı merkezlerinin performansı artıyor, şirketlerin yaptığı satış miktarı yükseliyor, doğru reklam doğru müşteri potansiyeline ulaştığı için bütçe yerli yerinde kullanılarak şirketin kaynakları heba olmuyor.
Devamını oku

Yaratıcı profesyoneller için çok yönlü bir dizüstü bilgisayar; Acer ConceptD 3 Ezel Pro

Acer’ın, hareket halindeki içerik üreticiler için tasarladığı tamamen dönüştürülebilir dizüstü bilgisayarı ConceptD 3 Ezel Pro, 15,6 inçlik FHD PANTONE® onaylı dokunmatik ekranı, kendi takılabilir ekran kalemi ve altı farklı çalışma modu ile yaratıcı profesyonellerin iş akışlarına verimlilik ve kolaylık katıyor. Modern, hafif ve dayanıklı kasası, yaratıcılığı şık bir stille birleştirirken, üst düzey işlemci ve grafik performans özellikleri, içerik üreticilere ihtiyaç duydukları gücü fazlasıyla veriyor.
Devamını oku