Teknolojideki hızlı değişimin etkisiyle güvenlik teknolojilerindeki evrim

Teknolojinin hızla gelişmesi, kişi ve kurumların ihtiyaçlarının zaman ve farklı koşullara göre değişip farklılaşması güvenlik sektörünün de evrim geçirmesine neden oluyor. Sektörün en büyük oyuncularından Sensormatic’in yaşadığı değişim de bu evrimin önemli bir kanıtı. 27 yıl önce güvenliğin temel alanlarında hizmet veren şirket, zamanla bir elektronik güvenlik ve iş zekası entegratörüne evrildi. Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli, güvenlik sektöründe yaşadıkları evrimin bir sonraki halkasının riski kaynağında durdurmak olabileceğini söylüyor. Uzelli, “Tüm sistemlerden toplanan verilerle olası olayları öngörebileceğimiz bir geleceğe yaklaşıyoruz” diyor.

Maslow’un ünlü ihtiyaçlar hiyerarşisine göre güvenliğin yeri nefes almaktan hemen sonra ikinci sırada geliyor. Güvenliğe yönelik tehditler her geçen yıl giderek artıyor. Güvenlik bu kadar kritik bir ihtiyaçken güvenlik sektörü de tüm değişim ve gelişmelerin etkisiyle evriliyor. Güvenlik sektöründe evrimi özellikle son dönemde paylaşım ekonomisi, hizmet olarak her şey, temassızlık ihtiyacı, otomasyon, bağlanabilirlik, nesnelerin interneti gibi trendler zorunlu kılıyor.
27 yıl önce başta kayıp önleme olmak üzere güvenliğin temel alanlarında hizmet veren bir elektronik güvenlik şirketi olarak kurulan Sensormatic de yaşadığı değişimle sektörün geçirdiği evrimin en net örneklerinden biri. Zamanla bir elektronik güvenlik ve iş zekası entegratörüne dönüşen Sensormatic, 12 farklı sektörün güvenlik ihtiyacını akıllı önleyici güvenlik teknolojileriyle karşılayan bir iş ortağı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli, Sensormatic’in yaşam eğrisinde evriminin adımlarını şöyle özetliyor:

“Algıladıklarımıza anlam katmaya başladık”
İlk kurulduğumuz dönemde teknoloji bugünkü değişim hızında değildi. Örneğin kameralar yalnızca kayıt alan, gördüğü şeyi algılayan, kapalı devre çalışan reaktif donanımlardı. Sonra algıladıklarımıza anlam katmaya başladık. Entegrasyonun yeni yeni önem kazandığı dönemde biz Türkiye’de ilk entegre güvenlik sistemlerini hayata geçirdik.

Bugün geldiğimiz noktada kameranın gördüğünden öte tüm sistemlerin birbiriyle entegre şekilde konuştuğu ve anlam çıkarttığı güvenlik sistemleri yaşamın her alanında vazgeçilmez bir konumda yer alıyor. Günümüzde kullanılan kameralar IP teknolojisi sayesinde birbirine bağlı, akıllı yazılımlar sayesinde veri üreten ve ürettiği veriyi anlamlandıran proaktif sistemlere dönüştüler.

“Veriyi bilgiye dönüştürüyoruz”
Kameralar, video analiz özellikleriyle şüpheli unsurları hızlıca saptayıp uyarı sistemlerini devreye sokuyor. Uzaktan İzleme Çözümleri’nde kameralarla birlikle akıllı yazılımlar kullanılıyor. Bu şekilde operatörlerin gözden kaçırabileceği tüm detaylar yakalanıyor. Yetkisiz giriş, şüpheli paket ya da şüpheli şahıslar anında operatörlere bildiriliyor. Olaylar, yazılımlarla akıllanan ve veriyle fayda sağlayabilen sistemler sayesinde, henüz gerçekleşmeden önleniyor. Bu yetenekteki teknolojilerle tasarladığımız çözümler sayesinde artık yalnızca güvenlik değil operasyonel verimlilik ve stratejik karar alma alanlarında da fayda sağlıyoruz. Sunduğumuz teknolojilerle veriyi bilgiye dönüştürüyor, tecrübemizle bilgiye anlam katıyoruz. Sonuç olarak müşterilerimizin işletmeleri veya mülkleri korunurken hiçbir ayrıntı gözden kaçmıyor. Riskler en aza iniyor. Kayıplar yaşanmadan önleniyor.

Bütünsel bakış açısı
Evrimin bir sonraki adımında akıllı önleyici sistemler vardı. Birden fazla hizmeti bir arada kullanarak akıllı önleyici güvenlik modeline geçtik. Güvenlik teknolojileri, insanlı güvenlik, kontrol, uzaktan izleme, itfaiye ve danışmanlık hizmetleri olmak üzere 6 ana alanda akıllı önleyici çözüm ve hizmetlerimizle ideal güvenlik sağlıyoruz. Securitas çatısı altında bu 6 hizmeti bir arada dünyada verebilen tek kuruluşuz. Müşterimizin tüm risklerini tespit edip ihtiyacı olan bütünleşik güvenlik altyapısını sunuyoruz. Bütün bu hizmetleri birbirine entegre ediyor, verimli ve uygun maliyetli çözümler sunabiliyoruz. Müşterimizi dinlerken sadece teknoloji değil bahsettiğimiz bu 6 farklı hizmet şapkasıyla bakabiliyoruz ve güvenlik ihtiyaçlarına bütünsel bakış açısıyla yaklaşıyoruz. Hem dünyaya hem müşterilerimize farklı bakıyoruz. Sektörümüzdeki pek çok oyuncu yalnızca baktığını görürken biz tecrübemizle görünenin ötesindeki olasılıkları ve potansiyelleri görebiliyoruz. Soruna odaklanmak yerine çözüme ve gelişime odaklanıyoruz. Her koşulda doğabilecek ihtiyaçları öngörebiliyor ve ideal güvenliğin nasıl sağlanacağını biliyoruz.

Pandemi performansı
İsmail Uzelli’ye göre Sensormatic’in yaşadığı evrimin bu denli doğru ilerlemesindeki en önemli faktörler, yeni teknolojileri takip edip Türkiye’deki firmaların ihtiyaçları doğrultusunda çözümler geliştirmek. En son pandemi döneminde de bu bakış açısıyla çok büyük fayda sağladıklarını söyleyen Uzelli, “Ateş ölçen, maske kontrolü yapan, sosyal mesafe kontrolü gerçekleştiren bambaşka çözümlerle yeni dönemde müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz” diyor.

Sırada ne var?
Güvenlik ihtiyacının giderek şekil değiştirdiği günümüzde Sensormatic, bir sonraki adımdaki olasılıklara ve potansiyellere odaklanıyor. Evrimin bir sonraki halkasının riski kaynağında durdurmak olabileceğini ifade eden İsmail Uzelli, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Önümüzdeki dönemde daha akıllı teknolojilerin olacağı kesin. Evrim de teknolojinin gelişimi doğrultusunda olacak. Örneğin video kaydı üzerinde belirli anahtar kelimelerle arama yapabileceğimiz teknolojiler kullanacağız; makina öğrenimi sayesinde video analiz yazılımlarına kullanıcı neyi tanımasını istiyor ise onu öğretebilecek. Tüm sistemlerden toplanan veriler ile olası olayları öngörebileceğimiz bir geleceğe yaklaşıyoruz. Biz de bu gelecekte nesnelerin interneti, bulut, 5G, yapay zeka, uzaktan izleme gibi yeni teknolojilerle güçlendirilmiş güvenlik personeli ile müşterilerin ihtiyaçlarına özel hizmetler sunan bir şirket olacağız.”

Total
0
Shares
Önceki haber

Tarfin,Tarımda Yatırım İhtiyacını Teknolojiyle Çözüyor

Sonraki haber

Türkiye, en çok fidye yazılımı saldırısı alan ülkeler arasında ilk 5’te

İlginizi çekebilir

Acer Aspire 5, yüksek üretkenlik ve verimlilik isteyen kullanıcıların ilk tercihi olacak

Acer Aspire 5, yüksek ekran-gövde oranına sahip ekranının potansiyelini açığa çıkaran güçlü işlemci ve grafik kartı ile kullanıcıların tüm iş akışını destekleyerek projelerin hızla tamamlanmasını sağlayan güçlü bir dizüstü bilgisayar. Cihaz, dar çerçeveli 14 inç ekranının sunduğu alan birden çok işe odaklanmayı kolaylaştırırken, kullanıcılara hızlı Wi-Fi ile geniş bir depolama alanı ve bellek sağlıyor.
Devamını oku