Teknolojinin Yarını Nasıl Olacak?

Teknolojinin yükselmekte olan trendleri 5G, IoT ve yapay zeka bugün hangi konumda? Gelecekte dünyayı ve hayatımızı ne yönde etkileyecek?

Teknoloji artık her yerde

Gelişen teknolojiler artık herkesin gündeminde. Etrafımızı şöyle bir gözlemlediğimizde sağlık sektöründen lojistik sektörüne, eğitim kurumlarından kamu kurumlarına kadar birçok noktada gelişen teknolojinin izlerini görebiliyoruz. Tüketici elektroniği ve kurumsal tarafta geliştirilen AR çalışmaları, yeni nesil telefonlar ve bulut depolama teknolojisi sürekli olarak gelişiyor. Bu gelişim hayatımızı kolaylaştırdığı kadar, beraberinde getirdiği soru işaretleri ile gündemi meşgul ediyor.

Teknolojinin gelişimiyle, güvenlik aynı paralel de gelişiyor mu?

Sağlık sektöründe kullanılan parmak izi, iris ve son olarak damar tarayıcılar ile evrilen teknolojinin tanımlama alanında ve data anlamında getirdikleri oldukça fazla. Benzer şekilde kamu kurumlarında da kullanılan gelişmiş şifreleme sistemleri ile bugün pek çok işi kolaylıkla çözümleyebiliyoruz. Peki toplanan dataların kullanımı ve saklanmasında ne tür güvenlik önlemleri alınıyor, bu güvenlik önlemleri yeterli mi?

5G, IoT ve yapay zeka bizlere neler getirecek?

Son günlerin popüler konusu 5G, IoT ve yapay zeka hakkında pek çok merak edilen detay olmakla birlikte en çok merak edilen soru, gelişen bu teknolojilerin hayatımızdaki yerinin ne olacağı?
Herkesin söyleminde olan 5G, IoT ve yapay zeka hakikaten günlük kullanımlarımızda bizlere beklenilen faydayı sağlayacak mı?

İlk soruya cevap vermek gerekirse, 5G, IoT ve yapay zeka hayatımızın orta yerinde olacak. Tıpkı geleceği anlatan filmlerde olduğu gibi birçok alanda gelişen bu teknolojilerin izlerine rastlayacağız. Otonom araçlar, yapay zeka komutları, cihazların kullanım alışkanlıklarını öğrenmesi ve hizmetleri özelleştirmesi gibi birçok konu önümüzdeki günlerde karşımıza çıkacak.

Peki bu teknolojik gelişimler bizlere günlük kullanım alanlarımızda fayda sağlayacak mı sorusunun cevabını ise, evet olarak verebiliriz. Günlük iş akışlarını, çözümlenemeye ve karışıklık içeren birçok konuyu gelişen teknolojiler ile çözümleyebileceğiz. Özellikle 5G’nin hayatımıza girmesiyle IoT ve yapay zekanın gelişimi oldukça hızlanacak. Burada 5G’nin önemini, bizim günlük kullanımda her an elimizde olan akıllı telefon ve bilgisayar kullanımındaki internet erişim hızı değil, 5G’nin kurumsal manada birçok noktaya çözüm sağlayacak gelişim olarak açıklayabiliriz.

5G, IoT ve yapay zeka hayatımıza tam olarak ne zaman girecek?

Yukarıda cevapladığımız sorulardan daha çok merak edilen bir soru ise, 5G, IoT ve yapay zeka gibi gelişen teknolojilerin ne zaman tam ve verimli olarak kullanacağı?

Bu teknolojilerin birçoğu geçtiğimiz son 10 yılın teknoloji fuarlarında ve önemli organizasyonlarında yazıldı, çizildi, anlatıldı ve gösterildi. 10 yıldır her fuarda benzer söylemler, prototipler çıkarıldı ancak bunların büyük bir çoğunluğu günlük kullanıma yansımadı ve bu paralelde hayatımızı kolaylaştırmadı. Çıkarılan teknolojilerde beklentileri karşılayamadı. Gelişen bu teknolojilerin kısa dönemde hayatımızı fantastik filmlerde olduğu değiştirmesini beklememiz doğru olmaz. Belki de doğu olan da budur ve kim bilir, belki de yavaş yavaş ve sindirilerek hazmedilen teknolojiler daha çok fayda sağlar ve çabuk tüketilmezler.

Total
2
Shares
Önceki haber

Bitkisel Et Üreticisi Impossible Foods 2 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

Sonraki haber

San Francisco Yüz Tanıma Teknolojisini Yasakladı

İlginizi çekebilir

Yapay Zeka E-Ticaretin DNA’sını Değiştiriyor!

Hızla büyüyen e-ticaret sektörü yapay zeka ile birlikte önemli bir dönüşüm yaşıyor. İnsan benzeri davranışları taklit eden algoritmalar ve varolan müşterilerden elde edilen verinin kapsamının genişletilmesiyle, neredeyse gerçek zamanlı sonuçlar alabilen e-ticaret şirketleri, dijital pazarlama bütçelerini yapay zekaya kaydırıyor. Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, “Yapay zeka uygulamaları, alışverişin kişiselleştirilmesine ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesine olanak sağlıyor. Müşterisini daha yakından analiz eden müşteri memnuniyetinde, verimlilikte ve gelirde öne geçiyor” diyor.
Devamını oku