Tesla Cybertruck ve İnovasyon

Bu ay Teknotorite okurları için özel olarak kaleme aldığım makalede sizlere marka değeri oluşturma ve inovasyon ile ilgileri bilgileri Tesla Cybertruck örneği ile aktaracağım.

Nedir Bu Tesla Cybertruck?
Son günlerde Tesla Cybertruck hakkında çok fazla konuşuldu, yazıldı, çizildi, hatta alay konusu edildi. Peki gerçekten bunlar neden oldu? Neden bir dolar bile pazarlama ve reklam bütçesi hazırlamayan bir marka yalnızca kendi ülkesinde değil, dünya genelinde tabir etmek gerekirse “trend topic” oldu. Bunun bir tek nedeni var, o da “farklılık”!
İlk olarak sizlere tasarımsal ve güç olarak Cybertruck yani Siber Kamyonet’in özelliklerinden biraz bahsetmek istiyorum. Nasıl ama? Cümlenin ilk girişinde kullandığımız Cybertruck oldukça ilgi çekiciyken, bir anda Türkçe olarak “siber kamyonet” bir anda değeri psikolojik olarak aşağı çekti. Peki nasıl oluyor da bir kamyonet böyle ilgi odağı olabiliyordu?

Ford F150 ve Porsche 911
Birbirinden iki uzak marka ve iki uç model. Nasıl oluyor da bu iki marka ve model aynı konu başlığında yer alabiliyor. Cevabı basit, Tesla Cybertruck! Tesla ürettiği otomobil ile alışılagelmiş tasarımın dışında bir tasarım ile gelirken, Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok satan ve en güçlü kamyonet modeli Ford F150 modelini halat çekme ile gerçekleştirilen güç gösterisinde tabir etmek gerekirse “ezerken”, asfalt ağlatan Porsche 911 modelinin yanından rüzgar gibi geçiyor. İşte bu bile bir haber konusu olacak nitelikte bir olay…

Tasarımsal Farklılık ile Kutuplaşma Yaratmak En Büyük Reklamdır
Tesla Cybertruck modeline bir bakın. Evet, evet bir daha bakın. İçinizden geçen cevap yalnızca ikisinden biri olabilir. Tek kelimeyle “Muhteşem” veya “Rezalet”… Ve bu oranı genele yaydığımızda bir kelimenin diğerine üstünlüğü maksimum %51’e %49 olarak çıkacaktır. İşte yaşanan bu durum bile, bu kokunun dünya genelinde konuşulması için başlı başına bir değer.

İnovasyon ve Farklılık Her Zaman Tepki Çeker
Hayatın her alanında farklılık yaratanlar tepki çeker, dışlanır, beğenilmez, hor görülür, alay konusu olur. Tipik bir hikaye örneği olan “Kara Koyun” gibi… İşte Tesla Cybertruck’da 1900’lü yıllardan günümüze kadar uzanan kamyonet tasarımlarında ve hatta markaların dahi ayırt edilemediği günümüz tasarımlarında çizgi hep aynıydı. Aslında Elon Musk’ da gerçekleştirdiği lansman videosunda izleyicilere bunu gösterdi. Bu süregelen durumun ardından Tesla Cybertruck modeline baktığınızda beğenirsiniz veya beğenmezsiniz aklınızda o tasarımın kaldığını mutlaka anlayacaksınız. Evet, hem de kafanızdan sanki tüm kamyonet tasarımları silinmiş ve bu tasarım kalmışçasına… İşte sırf bu yüzden tepki çekecek diye hayallerinizden vazgeçmeyin, çünkü sizleri mutlu eden ve başarıya götüren her zaman bu hayaller olacaktır.

Cybertruck’ın Camları Kırıldı Ama!
Lansman sırasında ilginç bir şekilde gülle testi sırasında Cybertruck’ın iki camı da kırıldı. Nasıl ama, büyük fiyasko! İşte bir “trend topic” daha geldi. Videoyu bir daha, bir daha izleyin… Camın kırıldığı an Tesla Yöneticisinin yüz ifadesine bir bakın. Şimdi geriye dönün ve Bill Gates’in Microsoft, Steve Jobs’un Apple lansmanlarında yaşadığı zor anlar ve tabir etmek gerekirse “fiyaskolara” bir bakın. Yüz ifadeleri sizlere her şeyi anlatacaktır.

Tesla, bize bir lansman ile birlikte birçok şeyi gösterdi. Bunları sırasıyla sayarak özet geçmemiz gerekirse;

  • Bilim-Kurgu filmlerinden çıktı denilse, şaşırmayacağımız ve ismiyle de uyuşan elektrikli bir kamyonet.
  • Uzay araçlarında kullanılan ve dış etkenler ile darbelere son derece dayanıklı bir kamyonet.
  • ABD’nin en çok satan ve en güçlü kamyonetini güç gösterisinde ezdiği gibi Porsche 911 gibi bir hız aracına toz yutturan bir kamyonet.
  • İnsanları tasarım konusunda net bir şekilde ikiye bölerek kendisine bir anda dünyanın gözü önünde yer açan bir kamyonet.
  • Lansman sırasında yaşadığı “talihsiz anı” avantaja çevirerek ikinci defa dünyanın gündeminde yer almayı başaran bir kamyonet.
  • Tüm bunların sonunda 1 dolar dahi reklam ve pazarlama bütçesinden harcamadan, lansmanın arkasındaki ilk günlerde 146.000 adet sipariş alarak tarihe geçen bir kamyonet.

İnanın ve Başarı Mutlaka Gelecektir
Sizlere şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu lansman ve Tesla Cybertruck net bir başarı hikayesidir. Hem de başından sonuna örnek alınması gereken bir başarı hikayesi. İnsanların kesinlikle başkalarının sert ve alaycı yorumlarına aldırış etmeden, kendi çalışmasına inanarak gelebileceği noktayı temsil eden bir başarı. İnanın ve başarılı olun…

Total
0
Shares
Önceki haber

İspanya’dan Huawei’ye Yasak Geldi

Sonraki haber

Software AG Türkiye, 2020’de büyümesini ikiye katlayacak 

İlginizi çekebilir