Tesla Otopilotunu Şaşırtarak Karşı Yönden Gelen Trafiğe Yönlendirdiler

Yapay zekanın yükselişi araç endüstrisinde gelişmiş sürücü yardım sistemi (ADAS) teknolojilerinin de hızla gelişmesine sebep oldu. Bu gelişmeye paralel güvenlik ve emniyet konularının da dikkatle ele alınması gerektiği bir kez daha gözler önüne serildi.

Tencent’e bağlı Keen Labs siber güvenlik araştırmacıları, kaldırıma yerleştirdikleri 3 küçük çıkartmayla Tesla’nın otopilotunu şaşırtarak karşı yönden gelen trafiğe yönlendirdiler.

Daha önce iki kez Tesla’nın Model 3 araçlarında kullandığı bilgisayar sistemindeki açığı bularak hata avı programında adından söz ettiren Keen Labs araştırmacıları bu kez de otopilot sistemini kandırarak aracın yönünü değiştirebilecekleri iki yöntem keşfetti.

Bu yöntemlerden ilkinde otopilotu şaşırtmak için herhangi bir kişinin gerçek hayatta yapmasının güç olacağı şekilde sol şeritte bulanıklaştırma yamaları kullanıldı. Araştırmacılar Tesla’nın şerit tanıma sistemini bozan bu işaretleme sistemi karşısında bilgisayar sisteminin durumu iyi idare ettiğinin altını çiziyor. Zira Tesla iyi ışıklandırmanın olmadığı veya hava şartlarına göre görüşün zorlaştığı zamanlarda da şerit çizgilerini algılayacak biçimde geliştirilmiş.

İkinci yöntemde ise Keen Labs ekibi, Tesla otopilotunun bir trafik şeridi varmış gibi düşünmesi için şeridi taklit eden 3 küçük çıkartmayı yola yerleştiriyor. Sonuçta araç bu sebeple yolundan ayrılıp karşı yönden gelen trafiğin şeridine yöneliyor. Bu testler, otopilot kullanımındayken aracın farklı davranması için etrafındaki fiziksel ortamın kullanılabileceğini ortaya koyuyor. Ancak testi gerçekleştiren araştırmacılar sürücünün direksiyon veya freni kullanarak otopilotu kolayca geçersiz kılabileceğini hatırlatıyor.

Keen Security Lab tarafından gerçekleştirilen bu araştırmayı videodan izleyebilirsiniz.

Tesla bu bulguları “hata avı programı” kapsamında değerlendiremeyeceklerini, böyle bir problemin ortaya çıkabilmesi için sıra dışı bir zaman, çalışma ve yeteneğin bir araya gelmesi gerektiğine değindi.

Total
1
Shares
Önceki haber

İnsan Klonlama Ne Zaman Hayata Geçecek?

Sonraki haber

Google Sosyal Medya Platformu Google+’ın Fişini Çekiyor

İlginizi çekebilir

Müşteriler İnovasyonun Yeni Önderleri

2019 yılında firmaların başarısı, ürün ve hizmetleri hakkında yapılan kullanıcı yorumlarıyla ölçülüyor. Tüketiciler, fikirlerine önem veren ve onları önemseyen şirketleri tercih ediyor. Aldığı yorumlarla dünyanın en büyük online alışveriş platformu olan Amazon’da kendi klasmanında birinci sıraya yükselen Anker, yöneticilere “Başarılı iletişim nasıl elde edilir?” sorusunun cevabını veriyor.
Devamını oku