Tesla Otopilotunu Şaşırtarak Karşı Yönden Gelen Trafiğe Yönlendirdiler

Yapay zekanın yükselişi araç endüstrisinde gelişmiş sürücü yardım sistemi (ADAS) teknolojilerinin de hızla gelişmesine sebep oldu. Bu gelişmeye paralel güvenlik ve emniyet konularının da dikkatle ele alınması gerektiği bir kez daha gözler önüne serildi.

Tencent’e bağlı Keen Labs siber güvenlik araştırmacıları, kaldırıma yerleştirdikleri 3 küçük çıkartmayla Tesla’nın otopilotunu şaşırtarak karşı yönden gelen trafiğe yönlendirdiler.

Daha önce iki kez Tesla’nın Model 3 araçlarında kullandığı bilgisayar sistemindeki açığı bularak hata avı programında adından söz ettiren Keen Labs araştırmacıları bu kez de otopilot sistemini kandırarak aracın yönünü değiştirebilecekleri iki yöntem keşfetti.

Bu yöntemlerden ilkinde otopilotu şaşırtmak için herhangi bir kişinin gerçek hayatta yapmasının güç olacağı şekilde sol şeritte bulanıklaştırma yamaları kullanıldı. Araştırmacılar Tesla’nın şerit tanıma sistemini bozan bu işaretleme sistemi karşısında bilgisayar sisteminin durumu iyi idare ettiğinin altını çiziyor. Zira Tesla iyi ışıklandırmanın olmadığı veya hava şartlarına göre görüşün zorlaştığı zamanlarda da şerit çizgilerini algılayacak biçimde geliştirilmiş.

İkinci yöntemde ise Keen Labs ekibi, Tesla otopilotunun bir trafik şeridi varmış gibi düşünmesi için şeridi taklit eden 3 küçük çıkartmayı yola yerleştiriyor. Sonuçta araç bu sebeple yolundan ayrılıp karşı yönden gelen trafiğin şeridine yöneliyor. Bu testler, otopilot kullanımındayken aracın farklı davranması için etrafındaki fiziksel ortamın kullanılabileceğini ortaya koyuyor. Ancak testi gerçekleştiren araştırmacılar sürücünün direksiyon veya freni kullanarak otopilotu kolayca geçersiz kılabileceğini hatırlatıyor.

Keen Security Lab tarafından gerçekleştirilen bu araştırmayı videodan izleyebilirsiniz.

Tesla bu bulguları “hata avı programı” kapsamında değerlendiremeyeceklerini, böyle bir problemin ortaya çıkabilmesi için sıra dışı bir zaman, çalışma ve yeteneğin bir araya gelmesi gerektiğine değindi.

Total
1
Shares
Önceki haber

İnsan Klonlama Ne Zaman Hayata Geçecek?

Sonraki haber

Google Sosyal Medya Platformu Google+’ın Fişini Çekiyor

İlginizi çekebilir

Kaspersky, 2023 Yılında Oyuncuları Hedefleyen Siber Tehditlerdeki Artışı Açıkladı

Kaspersky tarafından yapılan kapsamlı araştırmaya göre şu anda dünya nüfusunun neredeyse yarısını oluşturan küresel oyun topluluğu, siber suçlular tarafından giderek daha fazla tehdit altına alınıyor. Kaspersky, Temmuz 2022'den Temmuz 2023'e kadar olan dönemde oyuncu topluluğunun artan güvenlik açıklarını keşfetti. Siber suçlular kişisel verilere erişmek için bu geniş topluluğun açıklarından faydalanarak web güvenlik açıkları, Dağıtılmış Hizmet Engelleme (DDoS) saldırıları, kripto para madenciliği, karmaşık Truva atı ve kimlik avı kampanyaları dahil olmak üzere bir dizi saldırı başlattı.
Devamını oku

Açık Alanların Güvenliğinde Yeni ve Çevre Dostu Çözümler Gündemde

Toplu konutlar, fabrika ve endüstriyel tesisler, şantiyeler ve kampüslerin bina içi güvenlik ihtiyaçları kadar çevre güvenliği de büyük önem taşıyor. Kullanım alanına göre farklılaşabilen, çevre koruma sınır çiti, toprak altı optik algılayıcılar veya duvar üzerine monte edilebilen algılayıcılar, hareket sensörleri, radar, mikro dalga bariyerler gibi çevre güvenlik sistemleri, bu tarz özel alanların fiziksel sınırlarının aşılmaya çalışıldığını tespit ediyor ve ilgili uyarıyı kontrol merkezine ulaştırıyor.
Devamını oku