Tesla Yeni Araçlarını Tanıttı

Elektrikli araç sektörünün en çok tanınan ismi Tesla, yeni nesil pickup modeli Cybertruck’ı ve elektrikli ATV aracını tanıttı.

Tesla’nın bir süredir bahsi geçen elektrikli pickup modeli Tesla tarafından düzenlenen etkinlikte Elon Musk tarafından tanıtıldı. Cybertruck adı verilen yeni model, elektrikli motor ile çalışan minik bir tanka benziyor.

Yeni nesil pickup boyutuna göre oldukça avantajlı bir yol yapma kapasitesine sahip. Farklı batarya seçenekleri olan pickup dolu bir depoyla 400 ile 800 kilometre arası bir mesafe gidebilecek. 100 kilometreye 2.9 saniyede çıkabilen Cybertruck, güçten de feragat etmemiş gözüküyor.

Ağır ve farklı görevlerde de iş yapabilecek bir aracın yine de çevre dostu olabileceğini göstermek istediklerini söyleyen Musk, tasarımda fütüristik bir yapı tercih etmiş. Aracın zırhlı yapısı, paslanmaz çelik dış aksamı ve güçlendirilmiş camları dikkat çekiyor.

Oldukça sağlam bir yapıya sahip olan aracın dayanıklılık testi sırasında ufak bir sürpriz de gerçekleşti. Camların dayanıklılığını önce farklı bir yerde gösteren ekip, Musk’ın isteği ile sahnedeki aracın camlarına da demir bilye attı. Normal şartlarda hasar almaması gereken camlar, tamamen parçalanmasa da, kırılarak hem izleyenleri hem de Elon Musk’ı şaşırttı. Bu testin başarısız olduğunu söyleyen Musk, piyasaya çıktığında böyle bir problem olmayacağını söyledi.

Yalnızca Cybertruck tanıtılmasını bekleyen seyircilere Elon Musk’ın ufak bir sürprizi daha oldu. Elektrikle çalışan bir ATV, etkinliğin ikinci kısmında duyuruldu. Şu an için hakkında çok fazla ayrıntı verilmeyen bu araç, Cybertruck ile uyumlu bir şekilde tasarlanmış. Pickupın arka kapağı bir rampa olarak kullanılıp, ATV’yi taşıyabiliyor. Aynı zamanda pickup bataryalarını kullanıp ATV’yi şarj etmek de mümkün.

Cybertruck 2021 yılı sonlarında piyasaya sürülecek. Üçlü motor seçeneğine sahip olan versiyonun ise 2022 yılında çıkması bekleniyor. 39.999 dolardan başlayan fiyatı ile bu pickupa sahip olmak isteyenler 100 dolar depozite ödeyerek ön sipariş verebilme fırsatına sahip.

Total
1
Shares
Önceki haber

Veride İnovasyon Dönemi Başlıyor

Sonraki haber

Microsoft’un Huawei İle Ticari Anlaşma Yapmasına İzin Verildi

İlginizi çekebilir