Tesla’nın İkinci Çeyrekteki Kaybı Beklenenden Çok Daha Büyük Oldu

Elektrikli araç üreticisi Tesla 2019’un 2. Çeyreğinde 6,3 milyar dolar gelir elde ederken, 408 milyon dolarlık kayıp yaşadı.

Yılın ikinci çeyreğinde 95.200 elektrikli araç teslimatı gerçekleştirerek şirket tarihinde önemli bir başarıya imza atan Tesla, ilk çeyrekteki 63.000 araç teslimatına kıyasla 3’te 1 oranında gelişme sağlamış oldu.

Tesla yılın ikinci çeyreğinde Wall Street’in beklentilerine oranla gelir hedefinin altında kalmış olsa da ilk çeyreğe oranla kazancını %40 arttırmayı başararak 4,5 milyar dolardan 6,3 milyar dolara ulaştırdı. Bu gelir artışında rağbet gören Model 3’ün payı büyük oldu. İkinci çeyrek Tesla için bir başka miladın daha gerçekleştiği dönem oldu. Firma, ikinci çeyrek sonunda şirket kasasına 5 milyar dolar nakit biriktirerek şirket tarihinin en yüksek nakit seviyesine ulaştı. 

Tesla’nın finansal durumu geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla önemli bir gelişme yaşamış durumda. 2018 yılında, aynı dönemde 718 milyon dolar kayıp yaşayan firma, 4 milyar dolar gelir sağlamıştı.

Firma yaptığı açıklamada Kaliforniya’da yer alan üretim fabrikasında haftalık 7.000 Model 3 otomobil üretildiğini ve yıl sonunda bu rakamın 10.000 olması hedeflendiğini belirtti. Firmanın yıllık araç teslimatı hedefi ise 360.000 – 400.000 araç olarak belirlenmiş durumda.

Kaynak: TechCrunch

Total
0
Shares
Önceki haber

İngiltere’den Elektrikli Araç Teknolojilerine 100 Milyon Dolar Yatırım

Sonraki haber

Toyota’dan Uber’in Çinli Rakibi Didi’ye 600 Milyon Dolar Yatırım

İlginizi çekebilir

Gökhan Say, Startup’ların Dünya Pazarlarına Hazırlanmalarına Hem Yatırımcı Hem Danışman Olarak Destek Verecek

Kondukto, Cybercyte, Diffusion Capital Partners’da yatırımcı, CyberWise’da ise Danışma Kurulu üyesi olarak yeni rollere soyunan Gökhan Say, Türkiye’nin, dünyanın en önemli Güvenlik Yazılımı ve Danışmanlığı ihracatçıları arasına girmesi ve özellikle de Amerika pazarıyla bir köprü oluşturarak startup’lara bu yolda yardımcı olmak için çalışacağını açıkladı.
Devamını oku