Tesla’nın Son Çeyrekteki Kârı 1 Milyar Doları Aştı

Tesla tarafından dün yapılan bildiriye göre, elektrikli araba devi son çeyrekte 1,14 milyar dolar net gelir elde etti.

Elon Musk’un kurucusu olduğu Tesla, son çeyrekte elde ettiği gelirle analistlerin beklentilerini geride bıraktı. Tesla’nın bildirisi sonrasında şirketin hisse işlemlerinde %2,2’lik artış gözlendi.

Elektrikli araç devi, Bitcoin yatırımından kaynaklanan tedarik zinciri zorlukları ve kayıplarla mücadele etmesine rağmen analistlerin beklentilerini aşmayı başardı. Şirket, faaliyet gelirinin, hacim büyümesi ve maliyet azalması nedeniyle yıldan yıla 327 milyon dolardan 1,3 milyar dolara yükseldiğini not düştü. Bu olumlu sonuçlar, işletme giderlerindeki artış, tedarik zincirindeki problemler, düşük kredi geliri ve yukarıda bahsedildiği gibi 23 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı ile bir noktada sekteye uğramış oldu.

Tesla için tedarik zincirinde yaşanan problemler, özellikle de küresel yarı iletken çip sıkıntısı ve limanlardaki tıkanıklık, ikinci çeyrekte işini etkileyen en önemli faktörler oldu. Firma, 2021 yılı boyunca bu problemlerin operasyonlarını ve büyümelerini etkileyeceğini duyurdu. 

Bu ayın başlarında Tesla, ikinci çeyrekte 206.421 araç ürettiğini bildirdi. İlk çeyrekte 201.250 araç teslimatı gerçekleşmişti.

Total
0
Shares
Önceki haber

Merhum Nişanlısını Yapay Zeka İle Konuşturdu

Sonraki haber

Proje Yönetimi ile projeler hedeflenen zamanda en uygun maliyetle bitiyor, kazanan müşteri oluyor

İlginizi çekebilir