Tesla İlk Elektrikli Kamyon Semi’nin Üretim Tarihini Belirledi

Tesla’nın ilk elektrikli kamyonu Semi, 2020 yılının ikinci yarısında üretime başlıyor.

Tesla tarafından 2017 yılında düzenlenen etkinlikte tanıtılan elektrikli kamyon Semi için üretim tarihi belli oldu. Dorsesi olmadan 100 kilometreye 5 saniyede çıkabilen kamyon, 2020 yılının ikinci yarısında sınırlı üretime başlıyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD’li şirket tarafından, 5000 dolar ödeyerek Tesla Semi ön siparişi yapan müşterilere gönderilen e-postanın sızması ile birlikte, yüzde 100 elektrikli kamyonun sınırlı üretiminin 2020 yılının ikinci yarısında başlayacağı ortaya çıktı. 

İlk duyurulduğunda üretimine 2019 yılının sonlarında başlanacağı söylenen Semi, bilinmeyen sebeplerden ertelenmişti. Bu ertelemenin sebepleri açıklanmasa da, aracın özelliklerinin geliştirilmesi üzerinde çalışılması yüzünden olduğu tahmin ediliyor. Özellikle aracın tam kapasite şarj ile katedebileceği mesafenin artırılması üzerinde çalışıldığı tahmin ediliyor. 

Tesla Semi iki farklı versiyona sahip olacak ve bunlardan ilki 480 kilometre diğeri de 800 kilometre yol alma kapasitesine sahip olacak. Model 3’e güç veren motorlardan yola çıkarak üretilen dörtlü motor ünitesine sahip olacak olan Semi, 40 dakikalık şarj ile 650 kilometre yol alabilecek. 

UPS, Walmart, Persi ve DHL gibi birçok ünlü markanın şimdiden satın almak için sıraya girdiği Tesla Semi’nin sınırlı üretiminin ne kadar olacağı ve satın alanlara ne zaman ulaştırılacağı konusunda ise kesin bir bilgi yok. 

Total
1
Shares
Önceki haber

Avrupa Birliği Apple iPhone’larda USB-C Kullanma Zorunluluğu Getirecek.

Sonraki haber

Anker PowerCore II 20000 mAh Taşınabilir Şarj Cihazı Ürün İncelemesi

İlginizi çekebilir