Testleri Yapılan Wi-Fi 6 ile İnternet Işık Hızına Ulaşacak

Kablosuz bağlantı özelliğini daha hızlı ve kesintisiz bir şekilde hayatımıza sokması planlanan Wi-Fi 6 teknolojisinin ilk testleri tamamlandı.

AT&T, Qualcomm, Intel, Ericsson, LG ve China Mobile gibi büyük firmaların üyelerini bir araya getiren Wireless Broadband Alliance (WBA) yeni nesil Wi-Fi teknolojisi Wi-Fi 6’nın İllk denemelerini başarıyla tamamladı. Wi-Fi 6 sayesinde bağlantı hızı 700 Mbps hıza, yalnızca 6 milisaniye gecikme ile çıkabiliyor. 

Saniyede 10 GB hıza kadar destek veren Wi-Fi 6, yoğun bölgelerde performans artışı da sağlıyor. WBA tarafından yapılan açıklamaya göre, endüstriyel alanda kullanımın sonuçları oldukça başarılı olmuş.

Testlerin yapıldığı bölge olan Mettis Aerospace içerisinde Boeing, Airbus ve Rolls Royce gibi şirketleri barındırıyor. Özellikle bu fabrikalardan gelen gürültü ve parazitin bağlantıyı zora sokacağı, kritik görevlerin gerçekleştiği bir alan test için tercih edilmiş.

27 dönümlük bir alana kurulan Wi-Fi 6 ağı, büyük ölçekli dosya transferleri, IoT sensörlerleri ve karma gerçeklik uygulamaları kullanılarak performans değerlendirmesinden geçti. Zor şartlar altında yüksek miktarda işlem gerçekleştirilmesine rağmen, Wi-Fi 6 700 Mbps hıza, yalnızca 6 milisaniye gecikme ile, ulaşmayı başardı.

Denemeler endüstriyel alanda yapılsa da, Wi-Fi 6’nın son tüketici tarafından da kullanılabilmesi için çalışmalar yapılıyor. “Wi-Fi 6 güvenilir, yüksek hızlı bir bağlantıyı bu tür zorlu fabrika ortamlarında bile sağlayabiliyorsa, o zaman neredeyse her yere bu hizmeti verebileceğini söyleyebiliriz.”

Birçok telekomünikasyon operatörü ve ekipman üreticisi de Wi-Fi 6’nın 5G’ye tamamlayıcı bir teknoloji olacağına ve birleşmiş ağ servislerinin oluşturulmasında yardımcı olacağına inanıyor.

Total
171
Shares
Önceki haber

Anlayışlı Kargoyu Bulan E-Ticarette Dünya Devi Olur

Sonraki haber

Amerika Huawei’ye Karşı Ciddi Bir Yaptırım Daha Getirmeyi Planlıyor

İlginizi çekebilir

Ekmob’a Satış Sektörünün En İyilerini Ödüllendiren “Best of Sales Awards”tan 2 Ödül Birden

Türkiye’nin en büyük saha satış yönetimi uygulaması olan Ekmob SFA ile satış yönetimi süreçlerinde kültür değişimi yaratan Ekmob, Sales Network tarafından düzenlenen ve satış alanında üstün performans sergileyen proje, uygulama ve yaklaşımların ödüllendirildiği “Best of Sales Awards”ta 2 ödül birden aldı. Bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen ödül töreninde Ekmob, “Satış Ekosistemini Geliştiren Start-Up” ve “Satışın Dijitalleşmesine Katkı Yapan Tedarikçi” kategorilerinde 2 gümüş ödüle layık görüldü.
Devamını oku