TikTok, Amerikalı Yatırımcılara Satılabilir

Çinli popüler sosyal medya uygulaması TikTok, güvenlik konusunda gelen eleştiri ve baskılara karşılık Amerikalı yatırımcılara satılabilir.

Hindistan’da yasaklanmasının ardından güvenlik endişeleri nedeniyle Amerika’da da yasaklanması gündeme gelen Çinli TikTok uygulamasının Amerikalı yatırımcılara satılması konuşuluyor. TikTok’un geliştiricisi olan ByteDance’de zaten hissesi olan ABD merkezli yatırımcıların, platformun bir kısmında yönetici olarak bulunmak için geliştirici firmayı satın almak için teklifte bulunulduğu belirtiliyor.

Uygulamanın satılmasına dair net bir zaman aralığı belirtilmiş olmasa da ByteDance’in CEO’su Zhang Yiming, TikTok’un satılmasının uygulamanın geleceğine faydası olacaksa bu fikri düşünebileceklerini belirtmişti.

200 milyon kullanıcısı ile dünyanın en büyük mobil pazarlarından birisi olan Hindistan’da yasaklanmasının ardından milyar dolarlık zarar açıklayan TikTok’un siber güvenlik endişeleri nedeniyle Amerika’da yasaklanması konusu bu ay içinde ülkenin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından dillendirilmişti.

TikTok’un Amerikalı yatırımcılar tarafından satın alınması Çin ile bağlarını tamamen koparacak olsa da uygulamanın geleceği için en anlamlı hareketin bu olacağı söyleniyor. Amerika’da halihazırda 1.400 çalışana sahip olan uygulamanın geliştirme süreci için 10 bin yeni çalışan aradığı belirtilmişti.

Kaynak

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite