TikTok, Facebook’u Tahtından Etti!

Çinli sosyal medya uygulaması TikTok geride bıraktığımız yıl tüm rakiplerini geride bırakarak dünya genelinde en çok indirilen uygulama oldu.

Reuters tarafından yapılan habere göre, pek çok gelişmiş ülkede siber güvenlik konusunda tartışmalara neden olan TikTok, Amerikalı sosyal medya uygulamalarını geride bırakarak 2020 yılının en çok indirilen uygulaması oldu.

Benzer biçimde WhatsApp’ın kullanıcı gizliliği konusunda tartışmalara yol açması sonrasında COVID-19 döneminde anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’a olan talep de artmış durumda. En çok indirilen uygulamalar arasında Telegram 8. Sırada yer alıyor. 

Geliştirici ByteDance, TikTok’un uluslararası sürümünü 2017 yılında kullanıcıların beğenisine sundu ve o zamandan bu yana Facebook ve Facebook’un markaları olan WhastApp, Instagram ve Facebook Messenger’ı, Amerika’da dahi indirme oranlarıyla geride bırakmış durumda.

TikTok hakkında ortaya atılan iddialara göre kullanıcı verileri Çin ordusu ile bağlantılı kaynaklar tarafından paylaşılıyor ve bu ülkeler için ulusal güvenlik tehdidi sayılıyor. 2020 yılında eski Amerikan başkanı Donald Trump, uygulamanın yönetimini Amerikalı bir firmaya devretmeleri gerektiği, aksi takdirde uygulamanın ülkede yasaklanacağını belirtmişti. Yeni başkan Joe Biden bu emri geri çekerken, uygulama hakkında temkinli davranmayı ihmal etmiyor. 

Kullanıcılar daha önce ücretsiz sosyal medya uygulamalarına rağbet ederken son zamanlarda gizlilik çok daha önemli bir hale geldi. Küresel İletişim Merkezi’nde görevli olan Profesör Shinichi Yamaguchi, şirketlerin verileri ele alma biçiminin, tüketicilerin tercihini belirleyen önemli bir faktör olduğuna değindi. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Monster Notebook, Teleperformance Türkiye iş birliğiyle müşteri memnuniyetinde yüzde 23’lük artış sağladı

Sonraki haber

Zyxel Güvenlik Dünyasının Seçkin Otoriteleri Arasına Kabul Edildi

İlginizi çekebilir

Endüstriyel IoT pandemide organizasyonların işini nasıl kolaylaştırdı?

Endüstriyel IoT, pandemi dönemimde hibrit çalışma ve otomasyonun hızlanmasını sağladı. İşletmeler yeni ve daha esnek iş yapma biçimlerini benimseyerek önemli avantajlar elde etti. Tedarik zincirlerinin sorunsuz çalışmasını sağlamak için varlık takibinden çalışan sağlığı ve güvenliğine kadar farklı kullanım senaryolarında kendini ispatlayan endüstriyel IoT cihazları, uzaktan çalışan firmalara verimlilik ve süreklilik katıyor. Türkiye’nin en deneyimli distribütör firması Redington Türkiye, sunduğu ürün ve çözümlerle IIoT pazarının büyümesine önemli katkılar yapıyor.
Devamını oku

Zyxel, 2021’i Şekillendirecek Ağ trendlerini Açıkladı

COVID-19 pandemisi ile hızla değişen çalışma ve yaşam biçiminden hareketle, 2021 yılında ağ teknolojilerine yön verecek trendler de önceliklere göre şekilleniyor. Zyxel Networks, yaptığı bir duyuruyla hem kurumların hem de kanalın geleceğinde önem sahibi olacak 2021 ağ trendlerini detaylandırdı.
Devamını oku