TikTok, Facebook’u Tahtından Etti!

Çinli sosyal medya uygulaması TikTok geride bıraktığımız yıl tüm rakiplerini geride bırakarak dünya genelinde en çok indirilen uygulama oldu.

Reuters tarafından yapılan habere göre, pek çok gelişmiş ülkede siber güvenlik konusunda tartışmalara neden olan TikTok, Amerikalı sosyal medya uygulamalarını geride bırakarak 2020 yılının en çok indirilen uygulaması oldu.

Benzer biçimde WhatsApp’ın kullanıcı gizliliği konusunda tartışmalara yol açması sonrasında COVID-19 döneminde anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’a olan talep de artmış durumda. En çok indirilen uygulamalar arasında Telegram 8. Sırada yer alıyor. 

Geliştirici ByteDance, TikTok’un uluslararası sürümünü 2017 yılında kullanıcıların beğenisine sundu ve o zamandan bu yana Facebook ve Facebook’un markaları olan WhastApp, Instagram ve Facebook Messenger’ı, Amerika’da dahi indirme oranlarıyla geride bırakmış durumda.

TikTok hakkında ortaya atılan iddialara göre kullanıcı verileri Çin ordusu ile bağlantılı kaynaklar tarafından paylaşılıyor ve bu ülkeler için ulusal güvenlik tehdidi sayılıyor. 2020 yılında eski Amerikan başkanı Donald Trump, uygulamanın yönetimini Amerikalı bir firmaya devretmeleri gerektiği, aksi takdirde uygulamanın ülkede yasaklanacağını belirtmişti. Yeni başkan Joe Biden bu emri geri çekerken, uygulama hakkında temkinli davranmayı ihmal etmiyor. 

Kullanıcılar daha önce ücretsiz sosyal medya uygulamalarına rağbet ederken son zamanlarda gizlilik çok daha önemli bir hale geldi. Küresel İletişim Merkezi’nde görevli olan Profesör Shinichi Yamaguchi, şirketlerin verileri ele alma biçiminin, tüketicilerin tercihini belirleyen önemli bir faktör olduğuna değindi. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Monster Notebook, Teleperformance Türkiye iş birliğiyle müşteri memnuniyetinde yüzde 23’lük artış sağladı

Sonraki haber

Zyxel Güvenlik Dünyasının Seçkin Otoriteleri Arasına Kabul Edildi

İlginizi çekebilir

Teleperformance “Dünyanın En İyi 25 İş yeri” listesinde yer aldı

Teleperformance, iş yeri kültürü konusunda küresel bir otorite olan Great Place to Work’ün Fortune ile birlikte gerçekleştirdiği “Dünyanın En İyi İş Yerleri 2021” listesine girmeyi başardı. Dünya çapında 19,8 milyon çalışanın sesini temsil eden listeye göre Teleperformance, çalışan deneyimi ve herkes için adil ve eşit iş yeri yaratmasıyla öne çıkıyor.
Devamını oku

OMIX telefonlarda yeni versiyon ve güncellemeler ile daha yüksek performans

Piyasaya sürdüğü akıllı telefon, tablet ve kablosuz kulaklık modelleriyle 2022’nin en öne çıkan markalarından biri olan OMIX, yeni versiyonlarını ve yazılım güncellemelerini duyurdu. OMIX X500 ve OMIX X300 telefonlarının yeni versiyonlarının, RAM’ı artarken, özel kullanıcı arayüzü OMIX UI 11.3 güncellemesi de pek çok yenilikle kullanıcılara sunuldu.
Devamını oku