TikTok Hindistan’da Banlandı!

Çin ve Hindistan sınırında yaşanan gerginlik dijital dünyaya da sıçradı.

Hindistan, aralarında TikTok’un da bulunduğu 59 Çin menşei uygulamayı ülkesinde yasakladığını açıkladı. Karar iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesi ile alındı.

Çinli uygulama geliştiricisi ByteDance tarafından yapılan TikTok, kullanıcılarının müziklerle oluşturulmuş kısa klipler yapabilmesini sağlıyor. Hindistan tarafından yapılan açıklamaya göre uygulama Çin hükümetine veri akışı sağlıyor. Daha önce benzer eleştirilerin hedefi olan TikTok geliştiricileri ise veri merkezlerinin Çin sınırları dışında olduğu ve Çin Veri Kanunlarından etkilenmediğini dile getiriyor.

Hindistan Bilgi Teknolojileri Bakanlığı kullanımına yasakladığı 59 uygulamanın ülkesinin bütünlüğü ve egemenliğini tehdit ettiğini açıklarken, bazı uygulamaların kullanıcıların izinsiz biçimde Hindistan dışındaki sunuculara depoladığını belirtiyor.

Uygulamaların banlanma kararı iki ülke arasındaki sınır bölgede yaşayan tansiyona bağlı olarak 20 Hintli askerin hayatını kaybetmesi ile geldi. Hindistan hükümeti ise bu yasaklamaları doğrudan sınır bölgedeki çatışmaya bağlayan bir açıklamada bulunmadı.

TikTok geçtiğimiz yıl pornografiye özendirici olması nedeniyle Hindistan’da bir süreliğine banlanmıştı. Banın kaldırılması ardından TikTok sosyam medya üzerinde bir etkinlik düzenlemiş ve bu etkinlikte Hindistan’da 200 milyonu aşkın kullanıcısı olduğunu dile getirmişti.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite