TikTok İngiliz Yetkililerce İnceleme Altına Alındı

Amerika’nın çocukların gizlilik kanunu çiğnemesinden ötürü TikTok’a 5,7 milyon dolar ceza kesmesinin ardından İngiliz yetkililer uygulamayı inceleme altına aldı.

İngiltere meclisi popüler uygulama TikTok’un çocukların veri ve güvenliğini nasıl koruduğuna dair özel bir soruşturma başlattı. Yetkililer uygulamanın nasıl veri topladığını ve açık mesajlaşma sisteminin nasıl işlediğini mercek altına alacak.

Daha önce Muscal.ly olarak bilinen uygulama Amerika Ticaret Komisyonu tarafından soruşturma altına alınmış ve Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası çerçevesinde 5,7 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı.  Uygulama ebeveyn izni olmaksızın 13 yaş altı kullanıcıların isimlerini, e-posta adreslerini ve diğer bilgilerini kayıt altına aldığı için cezaya almış ve 13 yaş altı çocukların uygulamaya resim ve video göndermesini engellemek için filtreleme sistemi zorunlu kılınmıştı.

TikTok, 75 milyar dolar değerlemeye sahip Çinli girişimci ByteDance’a ait. Yaşanan gelişmeye dair bir açıklamada bulunan ByteDance ürünlerin daha verimli olabilmesi için veri topladıklarını, veri koruma ilkelerinin TikTok için öncelikli olduğunu dile getirdi.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite