TikTok ve WeChat’in Amerika Yasağı Bu Pazar Başlıyor

Resmi açıklamaya göre Pazar günü itibariyle her iki uygulama da uygulama mağazalarından kaldırılacak.

ABD yönetiminin 45 gün mühlet verdiği Çinli mobil uygulamalar TikTok ve WeChat için süre doldu. Verilen mühlette Amerikalı firmalara satışı gerçekleşmeyen uygulamalar bu Pazar gününden itibaren Amerika’da mobil marketlerden kaldırılacak ve kullanımı yasaklanacak. Gelen yasakla birlikte yeni kullanıcılar uygulamaları telefonlarına indiremeyecek. Halihazırda uygulamaya sahip olan kullanıcılar uygulamadan faydalanmaya devam edecekler ancak güncelleme alamayacaklar.

Trump yönetimi 6 Ağustos tarihinde verdiği kararla ByteDance ve Tencent’in sahip olduğu uygulamaların ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle Amerika’daki faaliyetlerinin durdurulmasına karar vermişti. 45 günlük mühlet sürecince popüler sosyal medya platformu TikTok için Microsoft, Walmart ve Oracle gibi Amerikalı şirketlerden üstü kağalı teklifler yapılmış olsa da bir herhangi bir sonuca varılamamıştı.

Benzer hamleler dünyanın ikinci büyük mobil pazarına sahip olan Hindistan tarafından da geliyor. Hindistan ve Çin sınırında başlayan askeri gerginlik sonrasında Hindistan hükümeti aralarında TikTok, PUBG Mobile ve WeChat’in olduğu onlarca uygulamanın kullanımını ülkesinde yasaklamıştı.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite