Toyota 2020 Olimpiyatlarında Robot Taksi Seferleri Düzenleyecek

Toyota 2020 olimpiyatları sırasında sürücüsüz arabası ile taksi hizmeti verecek.

Dünyanın en büyük otomobil firmalarından birisi olan Toyota daha önce sürücüsüz araçlar ile ilgili bilgi paylaşmış olsa da çalışır halde görme fırsatı elde etmemiştik. Tokyo’da gerçekleştirilecek 2020 Yaz Olimpiyatlarında bu durum değişecek.  

Toyota olimpiyatlar sırasında Tokyo bölgesinde “SAE Level-4” otomatik araçları ile kısa bir süreliğine hizmet vereceğini duyurdu. (SAE’nin açılımı Otomobil Mühendisleri Topluluğu iken Level 4 otomatik araçlara verilen kod olarak geçiyor. Level 4 araçlar belli hava şartları ve coğrafi konumlarda bile sürüş gerçekleştirebilen sürücüsüz araçlar için kullanılıyor)  

Toyota Level 4 araçlar ile hizmet vereceğini söylese de bu araçlar tamamen sürücüsüz olarak sokaklara çıkmayacak. Japonya kanunlarına göre araç içerisinde acil durumlarda müdahele edecek bir sürücü bulunması zorunlu. Ayrıca aracı analiz edip performansını inceleyecek bir teknisyen de araç içerisinde olacak.  

Toyota’nın sürücüsüz araçları Temmuz ile Eylül arasında hizmet verecek. Gidebilecekleri alanlar da sınırlandırılmış durumda. Yalnızca Tokyo’nun kalabalık bir bölgesi olan Odaiba’da hareket edecekler. “Odaiba kalabalık bir yaya ve araç trafiğine sahip olması, yolların birçok farklı istikamete yayılması, uzun cam binalara sahip olması gibi zorlayıcı özelliklere sahip. Bu da aracımızın otomatik sürüş teknolojisini sergilemek için mükemmel bir bölge olduğunu gösteriyor.”  

Toyota’nın sürücüsüz araçlarında yolculuk yapmak isteyen kişiler, Toyota web sayfasına giriş yapıp, gönüllü olmak için bir form doldurmak zorunda. Daha sonra bu formlar arasından seçilenler, sürücüsüz araç tecrübesini yaşama fırsatı elde edecek. 

Total
16
Shares
Önceki haber

OmniVision Dünyanın En Küçük Kamerası İle Bir Rekora İmza Attı

Sonraki haber

Akıllı Şehir Çözümlerinde Dünya Ne Durumda?

İlginizi çekebilir

MP3 25 Yaşında!

90’ların ve 2000’lerin başında müziğe ulaşımda adeta devrim yaratan .mp3 formatı, 25 yaşına bastı. Bugün artık mp3’ü çok tercih etmesek de müziğin bugünkü şeklini almasında .mp3’ün payını herhalde kimse yadsıyamaz…
Devamını oku