Toyota’dan Uber’in Çinli Rakibi Didi’ye 600 Milyon Dolar Yatırım

İki şirketin ortak projesi GAC Toyota Motor ile Didi sürücülerine araç hizmetleri sunulacak.

Çinli araç çağırma servisi Didi Chuxing yaptığı duyuru ile Japon araç üreticisi Toyota’dan 600 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı. Bu yatırımdan doğacak ortak girişim ile  GAC Toyota Motor, Didi sürücülerinin araçlara ilişkin ihtiyaç duydukları hizmetleri sağlayacak. 

Didi ve Toyota, geçtiğimiz yıl  yaptıkları duyuru ile Toyota teknolojileri kullanan bir iş ortaklığı duyurmuştu. Bu ortaklıkla amaç küçük ebatlı araçlardan yolcu otobüslerine kadar her kategorideki araç için kullanılacak otonom sürüş yazılımları, tamamen elektrikli batarya ve “e-Palet” teknolojileri geliştirmek, olarak açıklanmıştı.

Toyota’nın iş ortaklığı gerçekleştirdiği tek araç çağırma servisi Didi değil. Firma daha önce Uber ve JapanTaxi ile de benzer bir çalışmaya girmişti.

Didi’nin Toyota ile olan iş ortaklığı, D-Alliance projesi altında gerçekleşti. Didi araç çağırma servisi, yapay zeka odaklı mobil teknolojilerden faydalanarak iş alanını genişletmek üzere Volkswagen, Renault-Nissan-Mitsubishi ve Çinli otomobil üreticileri FAW, Dongfend ve GAC’la da ortak çalışmalar yürütüyor.

Total
9
Shares
Önceki haber

Tesla’nın İkinci Çeyrekteki Kaybı Beklenenden Çok Daha Büyük Oldu

Sonraki haber

Verinin Değer Yolculuğu

İlginizi çekebilir