TransferWise, İkinci Hisse Senedi Satışı Sonrasında 5 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

Londra merkezli uluslararası para transfer hizmeti Mayıs 2019’dan bu yana %43 değer kazanarak 5 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

Uluslararası para transfer hizmeti TransferWise, ikinci hisse senedi satışları sonrasında 319 milyon dolar gelir elde ederek değerini 5 milyar dolara yükseltti. Çalışanlar dahil olmak üzere mevcut hissedarların, varlıklarının bir kısmının mevcut ve yeni yatımcılara satılmasına izin verdiği ve dolayısıyla TransferWise’ın kasasına hiç para girmediği ikincil hisse turuna D1 Capital Partners ve Lone Pine Capital önderlik etti.

Bu değerlemeyle birlikte TransferWise, Avrupa’dan çıkma en değerli fintech şirketleri arasındaki yerini aldı. Avrupa’nın en değerli fintech şirketi ise geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 5,5 milyar dolar değerlemeye ulaşan Klarna ve onu Şubat ayında takip eden Revolut oluyor.

2015 yılında kurulan TransferWise, 2017 yılında kar elde etmeye başlamıştı. Öte yandan 2005 yılında kurulan Klarna daha ilk günden kar elde ederek yola koyulmuş, küresel genişleme gösterdiği ertesi yılda zarar ilan etmişti.

Dünya genelinde 8 milyon müşterisi olan TransferWise, aylık 4 milyon pound değerinde para transferinin gerçekleşmesini sağlıyor. Para transferleri 2.500 yönde ve 54 farklı para birimi ile gerçekleşiyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite