Trend Micro, bağlantılı araçlara yönelik yeni iş birimini hayata geçirdi

Trend Micro, bağlantılı araçlara yönelik yeni iş birimini hayata geçirdi

2025 yılına kadar dünya genelinde 400 milyonu aşması beklenen bağlantılı otomobiller, siber saldırganların en büyük hedefleri arasında yer alıyor. Dünyanın önde gelen siber güvenlik şirketlerinden Trend Micro, bu doğrultuda günümüzün ve yarının elektrikli ve bağlantılı otomobillerini güven altına almak için yeni iş birimi Trend Micro VicOne’ı hayata geçirdiğini duyurdu.

Trend Micro’nun başarılı iş fikirleri geliştirme taahhüdünün bir göstergesi olan yeni iş birimi, elektrikli ve bağlantılı otomobillerin güvenliğine odaklanırken siber güvenlik çözümlerine erişimi otomotiv sektörüne genişletecek.

Her geçen gün daha da bağlantılı hale gelen dünyayı güven altına almaya odaklandıklarını belirten Trend Micro Kurucusu ve CEO’su Eva Chen, “Yeni tedarik zincirine uyumlu yeni iş modelleri keşfetmek için daha serbest hareket etmemiz gerekiyor. VicOne ile otomotiv alanında üst düzey siber güvenlik için bir OEM ihtiyacı olduğunu gördük. Trend Micro inovasyonlarının en iyileriyle oluşturulan bu yeni birim, sektöre muazzam bir değer katacak” dedi.

Elektrikli araçlar, giderek artan şekilde uzaktan gerçekleştirilen dijital tehditlere maruz kalıyor. OEM’ler ve tedarikçilerin Birleşmiş Milletler’in yeni düzenlemesi WP.29 (UN – R155) ile uyum sağlamak için ekosistemlerine acilen kapsamlı siber güvenlik unsurları eklemeleri gerekiyor. Yeni yönetmelik, araç üreticilerinin sürücü güvenliği, araç içi bağlantıların artan kullanımına bağlı hassas verilerin korunması, yazılım, kablosuz güncellemeler ve karmaşık tedarik zincirleri dahil olmak üzere bağlantılı otomobil ekosistemleriyle ilişkili artan riskleri azaltmaya yatırım yapmaları için tasarlandı.

Araç güvenliği operasyon merkezleri (SOC), yazılım tanımlı araçlar için ileri düzey tehdit tespiti ve müdahale olanağı sağlayarak düzenleyiciler tarafından getirilen önlemlere uyum sağlamak isteyen otomobil üreticileri için hayati bir adım olarak öne çıkıyor. VicOne’ın güvenlik operasyonları merkezi, bağlantılı otomobillerden telemetri ve diğer önemli güvenlik bilgilerini toplamak için Microsoft Azure IoT hizmetlerini entegre ederken güvenlik tehditlerini ve ihlallerini analiz etmek için Azure veri hizmetlerini kullanıyor.

Microsoft IoT İş Ortağı Çözümleri Asya ve EMEA Bölgesinden Sorumlu Genel Müdür Soren Lau, “Siber güvenlik, elektrikli araç (EV) ekosisteminin ayrılmaz bir parçası. Microsoft olarak sıfır güven zihniyetiyle kapsamlı ve açık bir platform hizmeti sunuyoruz. Azure’un IoT hizmetlerinde yer alan bulut ve yapay zeka özellikleri aracılığıyla telematik ve elektrikli araçlara yönelik uçtan uca güvenlik çözümleri sunmak için Trend Micro ve VicOne ile birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. Önde gelen araştırma şirketlerinden Gartner®, otomotiv sektörünün alınabilecek önlemler önerebilen ve değerlendirmeler yapabilen siber güvenlik uzmanlarıyla iş birliği yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Gartner, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin geleceğe dönük olmalarını ve yönetmelikle listelenen tüm tehditleri azaltmak için minimum düzeyde çaba göstermekten kaçınmalarını, aksi takdirde vakitlerinin büyük bölümünü sürekli siber suçlulara ayak uydurmak için harcamak zorunda kalacaklarını ifade ediyor.

Trend Micro, otomotiv sektöründeki siber güvenlik süreçlerini güçlendirme çabalarının bir parçası olarak, Foxconn tarafından yönetilen açık EV platformu MIH Constortium ile stratejik anlamda iş birliğine gitti ve kısa süre önce yazılım tanımlı araçların geliştirilmesi için buluta özel bir çözüm sunmayı amaçlayan SOAFEE (Scalable Open Architecture for Embedded Edge) girişimine katıldı. Sektör paydaşlarının siber güvenlik uyumuna daha fazla zaman ve kaynak ayırması, Trend Micro’nun araç tedarik zincirinin merkezindeki konumunu daha da güçlendiriyor.

ARM Otomotiv ve IoT İş Kolu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Dipti Vachani, “Küresel otomotiv sektörünün geleceğini oluşturan yazılım tanımlı araçlar, yenilikçi otomotiv uygulamalarının geliştirilmesini hızlandırmada itici güç rolünü üstleniyor. VicOne, daha güvenli bir gelecek için otomotiv sektöründeki diğer lider şirketlere SOAFEE girişiminin yeni bir üyesi olarak güvenlik konusunda önemli bir uzmanlığı beraberinde getiriyor” dedi.  

VicOne, tasarım yoluyla güvenliğin etkinleştirilmesi, risk yönetimi ve ayrıca tehditlerin tespit edilmesi ve müdahale dahil olmak üzere otomotiv ekosistemine uçtan uca güvenlik çözümleri sunacak. Araç güvenliği operasyon merkezi, kablosuz güvenlik (OTA), araç içi güvenlik, sızma testi hizmeti ve otomotiv güvenlik açığı yönetimi, analistlerin olaylarla ilgili daha fazla şeyi görmelerine ve olaylara daha hızlı müdahale etmelerine yardımcı olacak.

VicOne hakkında ayrıntılı bilgi için: https://www.vicone.com/en 

Total
0
Shares
Önceki haber

Dijital ödemeler yeni teknolojilerle büyüme hızını artırıyor

Sonraki haber

OMIXten lazer navigasyonlu ve paspaslı iki robot süpürge birden!

İlginizi çekebilir

Kaspersky, 2023 Yılında Oyuncuları Hedefleyen Siber Tehditlerdeki Artışı Açıkladı

Kaspersky tarafından yapılan kapsamlı araştırmaya göre şu anda dünya nüfusunun neredeyse yarısını oluşturan küresel oyun topluluğu, siber suçlular tarafından giderek daha fazla tehdit altına alınıyor. Kaspersky, Temmuz 2022'den Temmuz 2023'e kadar olan dönemde oyuncu topluluğunun artan güvenlik açıklarını keşfetti. Siber suçlular kişisel verilere erişmek için bu geniş topluluğun açıklarından faydalanarak web güvenlik açıkları, Dağıtılmış Hizmet Engelleme (DDoS) saldırıları, kripto para madenciliği, karmaşık Truva atı ve kimlik avı kampanyaları dahil olmak üzere bir dizi saldırı başlattı.
Devamını oku