Trend Micro Özel Röportaj: 2020’de Siber Güvenlik Trendlerini Covid-19 Belirledi

Trend Micro Teknik Lideri Burak İnce, siber güvenlik alanında meydana gelen gelişmeleri, saldırı önleme faaliyetlerini ve 2021’e ilişkin çalışmalarını Teknotorite’ye anlattı.

Trend Micro Teknik Lideri Burak İnce, siber güvenlik alanındaki son gelişmeleri ve şirketin 2020’de yürüttüğü faaliyetleri Teknotorite’ye anlattı. Siber güvenlik sektörünün seyrini Covid-19’un belirlendiğini anlatan İnce, “Uzaktan çalışma başlayınca topyekûn internet ve görüntülü görüşme sistemlerinin kullanımı arttı. Böylece siber saldırılar yükseldi. Yayınladığımız rapora göre saldırıların yüzde 95’i e-posta ile yapıldı. Polisten sağlık kuruluşundan geliyor gibi gönderilen sahte e-postalar nedeniyle panik ortamı yaratıldı ve kullanıcılar tuzağa düşürüldü” dedi.

Yeni normale alıştık


Trend Micro olarak uçtan uca ve entegre bir bakış açısı ile soruna yaklaştıklarını anlatan İnce, “Kullanıcının cep telefonu, e-postası, bilgisayarı, sunucusu ve ağını korumaya dönük çalışmalar yaptık. Bu dönem öncesinde de evden çalışmaya alışkındık. Trend Micro olarak müşterilerimizin evden çalışmaya adapte olmasına yardımcı olduk. Global CEO’muz ‘Biz hayatımızın hiçbir döneminde bu kadar yoğun çalışmadık’ demişti. Yeni normalde olduğu gibi bu normale de alıştık” ifadelerini kullandı.

Ameliyatlar da hacklenecek


Siber güvenlik alanının çok boyutlu olduğunu anlatan Burak İnce, “Nesnelerin internetinin olduğu dönemde şirket çalışanının uzaktan çalışma noktasında siber güvenliğine dikkat etmesi gerekiyor. Çalışanın Android TV’si de aynı ağa bağlanıyor. Siber saldırganlar Android TV’yi kullanarak çalışanın bilgisayarına sızabilir. Bunun gibi riskler var. Hiçbir bilgisayara ve kullanıcıya güvenmeyen bir yaklaşım olması gerekiyor. Teknoloji değiştikçe siber güvenliğin de alanı değişiyor. Bu tür riskleri aşmak adına birden fazla kimlik doğrulama mekanizmasının hepsinin bir arada kullanılması gerekiyor. Yakında ameliyatların bile hackleneceği bir dünyada yaşayacağımız için, siber güvenlik çok önemli” dedi.

Total
0
Shares
Önceki haber

Teleperformance’ta İlk Çok Uluslu Bölge Sorumluluğu Olan Türk lider Tolga Uçbağlar’ın Görev Alanı Yeni Ülkelerle Genişledi

Sonraki haber

Markalar Influencer’lara Satıştan Pay Veren Affiliate Marketing’i Tercih Ediyor

İlginizi çekebilir