Trump, TikTok ve WeChat’i Yasaklama Emrini Verdi

Çinli yazılımların Amerika’da iş yapmasını engelleyen kanun yürürlüğe giriyor. Peki bundan sonra neler olacak?

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’un geliştiricisi ByteDance’ın ABD pazarında işlem yapmasını yasaklayan yasayı onayladı. Beyaz Saray, Çin merkezli Tencet’e ait olan anlık mesajlaşma uygulaması WeChat için de benzer yasağın yürürlüğe gireceğini ilan etti.

Alınan kararlar 45 gün içinde faaliyete geçecek. Öte yandan bu 45 günlük süreçte uygulamaların hangi işlemleri gerçekleştirebileceği ya da Tencent’in sahibi olduğu diğer şirketler bu yasaktan etkilenecek mi henüz belirsizliğini koruyor.

Temmuz ayında Hindistan hükümeti aldığı kararla aralarında TikTok’un da bulunduğu Çin merkezli 59 uygulamaya yasak getirmişti. ByteDance bu yasağa karşı savunmasını sürdüredursun, tıpkı Amerika gibi Hindistan da ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle aldığı bu kararı aldığını duyurmuştu.

Sosyal medyanın yükselen yıldızı olan TikTok’un yasaklanması gündemde yer ederken, yazılım devi Microsoft yaptığı duyuru ile TikTok platformunu ByteDance’den satın almayı planladığını belirtmişti. Microsoft’un satın alma işlemlerini 15 Eylül tarihine kadar gerçekleştirmesi gerekiyor.

“Çin Halk Cumhuriyeti tarafından geliştirilen uygulamalar ulusumuz için bir tehdit”

Trump’ın imzaladığı yürütme emrinde yasaklamayla ilgili şu açıklamalara yer veriliyor: “Çin Halk Cumhuriyeti şirketleri tarafından geliştirilmiş uygulamalar Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmaya devam ederek ulusal ve ekonomik güvenliğimizi tehdit ediyor. Bu noktada, özellikle TikTok isimli mobil uygulamanın oluşturduğu tehdide karşı harekete geçilmesi gerekiyor.”

TikTok yanı sıra Tencent’in sahibi olduğu WeChat’in yasaklanması, yeni iddiaları da beraberinde getirdi. Nitekim Tencent uzun yıllardır çeşitli uygulama ve oyun şirketlerine ait hisseleri satın alarak dikkat çekmişti. Spotify, Snap, Reddit, Tesla, Warner Music ve Universal Music yanı sıra Fortnite geliştiricisi Epic Games ve League of Legends ile tanınan Riot Games bu isimler arasında yer alıyor. Gelecekte bu şirketlerin etkilenip etkinlenmeyeceği şu an için belirsiz.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite