Trump, TikTok’un ABD Merkezli Bir Firmaya Satılması İçin Son Tarihi Uzatmayacak

TikTok’a tanınan 45 günlük mühlet dolmak üzere. Şayet Amerikalı bir şirket tarafından satın alınmazsa, uygulama ABD’de yasaklanacak.

ABD hükümeti tarafından ulusal güvenliği tehdit ettiği gerekçesiyle topun ağzına konulan popüler sosyal medya uygulaması TikTok’un ABD’deki varlığını sürdürebilmesi için Amerika merkezli bir şirkete satılması gerekiyor.

Trump yönetimi 6 Ağustos tarihinde aldığı kararla TikTok’a 45 gün mühlet vermiş ve satış işleminin en geç 15 Eylül tarihine kadar gerçekleşmesi ve satın alan firmanın tüm işlemleri 20 Eylül tarihine kadar tamamlamış olması gerekiyor. TikTok için mühlet neredeyse dolmak üzereyken, Başkan Trump herhangi bir şekilde TikTok’un satın alınması sürecinin uzatılmayacağını açıkladı.

45 günlük süreçte TikTok ile ilgilenen Amerikalı şirketler arasında yazılım devleri Microsoft ve Oracle yanı sıra perakende devi Warmart ve yatırımcı Softbank’ın isimleri geçmiş olsa da şu ana kadar herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Peki süreç satın alma gerçekleşmezse ne olacak? Hali hazırda ABD’deki işlerini sürdürmekte sıkıntı yaşayan TikTok, Hindistan’ın ardından ABD’de pazarından da çekilmek zorunda kalacak. Her ne kadar TikTok yönetimi ABD hükümetine karşı dava açmış olsa da sürecin lehlerine işlemesi pek olası görünmüyor. Son olarak henüz 3 aydır TikTok CEO’su olan Kevin Mayor da şirketten ayrıldığını ilan etmişti.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite