Tüketici elektroniğine kapsamlı analiz: Teleperformance CX Lab Global 2018

14 farklı ülkeden 200 bine yakın müşteriyle yapılan görüşmeler sonucunda ortaya çıkan Teleperformance CX Lab Global 2018 Araştırması, tüketici elektroniği sektörünün güncel durumunu gözler önüne seriyor. Araştırmanın sonuçları, başarılı olmak isteyen firmalara kapsamlı bir yol haritası sunuyor.
Teleperformance CX Lab Global 2018 Araştırması
Teleperformance CX Lab Global 2018 Araştırması

Teleperformance Müşteri Deneyimi Araştırma Merkezi (CX Lab), müşterilerin tüketici elektroniği sektörü hakkında ne düşündüğünü kapsamlı olarak ortaya koyan araştırmasının sonuçlarını açıkladı. 14 farklı ülkeden 20’ye yakın sektörün durumunu gözler önüne seren araştırmada, yaklaşık 200 bin müşterinin görüşlerinden faydalanıldı. Tüketici elektroniği sektörüne ait veriler yaklaşık 11 bin müşteriyle kendi dillerinde online görüşmeler yapılmasıyla ortaya çıkıyor. Ülkeler ABD, Almanya, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Çin, Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya, Japonya, Kolombiya, Meksika ve Rusya olarak sıralanıyor. Cinsiyet dağılımında yüzde 51’lik kadın ve yüzde 49’luk erkek müşteri dağılımı bulunurken, yaş gruplarına bakıldığında ise 1981 – 1999 yılları arasında doğmuş milenyum kuşağı mensupları %40 ile ilk sırada bulunuyor. 1965 – 1980 arasında doğan X kuşağı mensupları ise %33 ile ikinci en geniş grubu temsil ediyor. Farklı başlıklar altında toplanan araştırma sonuçları, tüketici elektroniğinde başarılı olmak isteyen firmalara kapsamlı bir yol haritası sunuyor.

Sektör rekabete açık

Her ülkeden yaklaşık 800 katılımcıya sorulan “Hangi marka bilgisayar ve tablet kullanıyorsunuz?” sorusuna verilen yanıtlar, listede başı çeken Apple, Samsung, HP, Acer ve Asus gibi tüketici elektroniği sektörüne yön veren teknoloji firmalarının global bir başarıya imza attıklarını gösteriyor. Markalar arasındaki rekabet ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor, kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen marka ise 5 ülkede de birinci sıraya oturan HP oluyor. Katılımcılara sorulan 3 soru, müşterilerin kullandıkları markalardan ne denli memnun olduğunu gözler önüne seriyor. “Kullandığınız markadan genel olarak memnun musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 83’ü evet cevabı veriyor. Tüketicilerin %81’i minimum 1 sene daha aynı markayı kullanmayı tercih edeceklerini belirtirken, aynı kişilerin kullandıkları markayı çevrelerine tavsiye etme oranının ise yalnızca %32 olması, markaların müşteri sadakati konusunda daha fazla çalışmaları gerektiğini ve sektörün rekabete her zaman açık olacağını işaret ediyor.

İyi kampanyayı sunan kazanıyor

Müşterilerin çoğu kullandıkları markadan memnun olsa da, yüzde 18’lik bir kesim ise böyle düşünmüyor. Bu düşünce farklılığının da 8 temel sebebi bulunuyor. Rakip firmaların daha avantajlı kampanyalar sunması, kullanılan ürün ve hizmetlerin beklentileri karşılayamaması, kalitesiz hizmet, yüksek fiyat ve kötü müşteri hizmetleri tüketicilerin marka sadatakine önemli ölçüde zarar veriyor. Katılımcıların yüzde 67’sinin bir sonraki alışverişlerinde marka tercihlerini değiştirebileceklerini belirtmesi sektördeki rekabetin boyutunu gözler önüne seriyor. Müşterilerini rakiplerine kaptırmak istemeyen firmaların bu konuları kapsamlı olarak masaya yatırması gerekiyor.

Müşteriler kaliteli, şık ve uygun fiyatlı ürünler arıyor

Kullanıcı deneyimi, tasarım, ürün kalitesi, güvenilirlik, teknolojik yenilikler, garanti ve fiyatları kapsayan 7 soruluk memnuniyet anketi, durumlarından genel olarak memnun olan tüketicilerin yüzde 24’ünün yüksek fiyatlardan şikayetçi olduğunu gösteriyor. Buna göre ürünlerin kullanışlı, kaliteli ve şık olması, öte yandan fiyatların ise daha makul seviyelere inmesi gerekiyor. Yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojilerin hızlı gelişimiyle artan kullanıcı deneyimi kalitesi, yüzde 82’lik memnuniyet oranıyla listeye birinci sıradan giriş yaparak katılımcıların takdirini toplarken fiyat performans dengesi, firmalar için 2019 yılında da hayati önem taşımaya devam ediyor.

Akıllı telefonlar markalar için hem risk hem de fırsat oluşturuyor

Sosyal medya platformları, müşteri hizmetleri kalitesinde bir çizgi tutturamayan firmalar için akıllı telefonlarla birlikte internette tehlikeli bir ortam yaratabiliyor. Her 6 katılımcıdan biri müşteri temsilcileriyle yaşadığı süreçleri sosyal medyada paylaştığını belirtiyor. Paylaşım yapılan yerler ise kişinin kendi sosyal medya profili, markanın resmi sayfası ve diğer mecralar olarak sıralanıyor. Paylaşım oranlarında yüzde 44’lük bir oranla listenin ilk sırasında bulunan Çin’i, yüzde 36 ile Birleşik Arap Emirlikleri, yüzde 26 ile Meksika ve yüzde 16 ile Amerika takip ediyor. Sosyal medya denince devreye giren akıllı telefonlar, aynı zamanda müşteri memnuniyeti sağlamak amacıyla da kullanılabiliyor. Şirketlerin yüzde 15’i sundukları mobil uygulamalar ile müşteri ihtiyaçlarına en hızlı şekilde cevap vererek, mobil uygulama sunmayan yüzde 12’lik kesimin önüne geçiyor. Ancak pazarda halen yüzde 73’lük bir boşluk bulunuyor. Müşterilerin yüzde 60’ı mobil uygulamalardan tamamen habersizken, geriye kalan yüzde 13’lük kesim ise uygulamaların farkında olsa da yetersiz görerek kullanmıyor. Son bir yıl içinde her 6 kişiden 1’inin mobil uygulamalardan faydalandığını belirtmesi ise tüketici elektroniği mobil pazarındaki fırsatın büyük olduğuna dikkat çekiyor.

Müşteriler firmalardan veri güvenliği ve ürün kalitesi bekliyor

Teleperformance CX Lab Global 2018 Araştırması katılımcılarına sorulan “Kullandığınız markayla ilgili dolandırıcılık ya da veri hırsızlığıyla ilgili bir haber çıksa markayı yine de tercih eder misiniz?” sorusuna, kullanıcıların yüzde 64’ü hayır cevabını veriyor. Son bir yıl içinde bu tip talihsizlikler yaşayanların sadece yüzde 4 oranında olması ise konunun önemini azaltmıyor. Güvenlik, müşterilerin marka tercihinde belirleyici rol üstleniyor. Ürün kalitesi, yenilikçi teknolojiler ve kullanıcı deneyimi kalitesi üçlüsü ise marka sadakati yaratma konusunda firmaların önem vermesi gereken diğer maddeler olarak listede başı çekiyor. Her dört kişiden biri için ürün kalitesi her şeyden önce geliyor.

5 kişiden 1’i markayla yılda 4 kez iletişime geçiyor

Tüketici elektroniği müşterilerinin yüzde 20’si, ürünlerini kullandıkları firmalarla yılda ortalama 4 kez farklı kanallar üzerinden iletişime geçiyor. Teknik destek, garanti, sipariş takibi ve iade süreçleri için firmalarla görüşmek isteyen müşterilerin yarısı, şirketlere halen telefon ile ulaşmayı tercih ediyor. Geriye kalan kesim ise markaya yüzde 38’e varan bir oranla e-posta ve internet sitesindeki formlar üzerinden ulaşıyor. Yüzde 23’lük bir kesimin iletişim için canlı destek hattını, yüzde 14’lük bir kesimin de sosyal medya kanallarını kullanması ise dijital dönüşümün kurumlardaki önemini bir kez daha kanıtlıyor. Mobil uygulamalar, ihtiyaçlara otomatik olarak yanıt veren akıllı robotlar ile birlikte firmalara alternatif yollardan ulaşmak isteyen müşterilere yardımcı olmaya devam ediyor. İletişimde insan faktörü ise geçerliliğini korumaya devam ediyor; 5 kişiden 4’ü problemlerini bir sanal asistan yerine müşteri temsilcisine anlatmayı tercih ediyor. Kaliteli iletişim, müşteri sadakatini yüzde 13 oranında artırıyor.

Tüketici elektroniği firmaları başarı için ne yapmalı?

Teleperformance CX Lab araştırmasının sonuçları, başarılı olmak isteyen tüketici elektroniği firmalarına geniş kapsamlı bir yol haritası sunuyor. Araştırmaya göre müşteriler firmalardan her şeyden önce yüksek güvenlik, kaliteli ürün, uygun fiyat ve iyi iletişim bekliyor. Bu kriterler profesyonellik, sorunların düzgün anlaşılıp hızlı çözümlenmesi gibi diğer önemli konular ile birlikte müşteri memnuniyetinin temellerini oluşturuyor. Tüketiciler direkt olarak kendileri için hazırlanmış bireysel kampanyalardan hoşlanıyor, memnuniyetlerini çevreleriyle paylaşmaktan da çekinmiyor. Firmaların sorunlara her kanaldan hızlı ve yapıcı çözümler sunmaları, bunu yapabilmek için ise dijital dönüşüme en iyi şekilde ayak uydurmaları gerekiyor. Teknoloji, her sektörde olduğu gibi tüketici elektroniği sektörüne de yön veriyor. Ortaya çıkan yeni beklentiler ise ancak kusursuz iletişim süreçleriyle ve yine teknolojinin kendisiyle karşılanabiliyor.

Total
0
Shares
Önceki haber
2019’da kripto paraları güvende tutacak 5 öneri

2019’da kripto paraları güvende tutacak 5 öneri

Sonraki haber

Google Oyun Platformu Stadia’yı Duyurdu

İlginizi çekebilir

Yazılım Devi Micro Focus Türkiye Ar-Ge Yatırımı İle Büyüdü!

2020 Micro Focus için beklentilerinin üzerinde bir büyüme yılı olarak geride kalıyor. Yıl içinde Atar Labs ile Türkiye’nin siber güvenlik alanındaki en büyük satın almasını gerçekleştiren şirket, “Micro Focus Virtual Realize Tour ‘20” ile de sektörün en önemli etkinliklerinden birine imza attı. Dijital dönüşümün ve bilişim teknolojilerinin ön plana çıktığı 2020’yi hedeflerinin üzerinde bir büyümeyle kapatacaklarını açıklayan Micro Focus Türkiye ve Yunanistan Genel Müdürü Deniz Kırca, “2021’de de hızlı büyümemizi sürdürürken yenilikçi teknoloji ve çözümlerimizle müşterilerimize destek olmaya devam edeceğiz” dedi.
Devamını oku

Tüketici Yorumunu Yöneten İşletmeler 14 Şubat Alışverişinin Yıldızı Olacak

Türkiye’de 2021 yılı 14 Şubat Sevgililer Günü’nde alışveriş, konaklama ve yeme-içme kalemleri için 15 milyar TL harcandı. E-ticaret sitelerinin satışı da yüzde 100 oranında arttı. Yükselişin 2022’de aynı hızla sürmesi bekleniyor. Tüketiciler hediye alırken ve rezervasyon yaptırırken yüzde 80 oranında Google yorumlarıyla hareket ediyor, kişiye özel teklifleri dikkate alıyor ve yakınımdaki yerleri takip ediyor. Entegre dijital pazarlama alanının lider kuruluşu Setrow’un Satış Direktörü Tolga Kılıç, “Tüketiciler artık her alışveriş için Google’da arama yapıyor. 14 Şubat’ta sevgililer ve eşler için yapılan alışverişte daha titiz davranan tüketicilerle buluşmak isteyen e-ticaret siteleri, zincir restoranlar ve tatil şirketleri yorumlar, yakınımdaki yerler aramaları, kişiye özel marketing konusunda profesyonel destek alırsa hedeflerine ulaşabiliyor” dedi.
Devamını oku

VShield: DevSecOps Uygulama Geliştirmede “Hem Hızlı, Hem Güvenli” Olmanın Yollarını Masaya Yatırıyor!

Innovera tarafından düzenlenen Türkiye’nin en büyük siber güvenlik konferansı VShield kapsamında gerçekleştirilen “DevSecOps: The Road to Secure Revenue" etkinliği 20 Ekim'de sanal olarak gerçekleştiriliyor. Alanında dünyanın en iyi uzmanlarından 30’u aşkın konuşmacının yer alacağı etkinlikte, yeni dönemin siber güvenlik dinamikleri ve iş yapmanın en güvenli yolları masaya yatırılacak.
Devamını oku