Turizmde, Daha Az İnsan Müdahalesiyle Daha Konforlu ve Güvenli Konaklama Deneyimi

Securitas Technology Türkiye, turizm sektörüne sunduğu teknoloji odaklı çözümlerle daha az insan müdahalesiyle daha konforlu ve güvenli bir konaklama deneyimi yaşatıyor. Kaldıkları otelde kendileri ve eşyalarının güvende olduğunu hissetmek isteyen misafirlerin bu beklentisini en üst düzeyde karşılayan elektronik güvenlik çözümleri, turizm tesislerinin daha verimli işletmelere dönüşmesine de katkı sunuyor.
Mountain ski resort with snow in winter, Val-d’Isere, Alps, France

Turizm, Türkiye ekonomisi için katma değer sağlama potansiyeline sahip en önemli sektörlerin başında geliyor. İnsan odaklı sektörde daha fazla turist çekmenin yolu, misafir memnuniyetini sağlamaktan geçiyor. Misafir memnuniyetini sağlamak için önemli faktörler arasında ise güvenlik ve bu güvenliğin yönetilmesi konusu başı çekiyor.

Securitas Technology Türkiye, turizm sektörüne sunduğu teknoloji odaklı çözümlerle daha az insan müdahalesiyle daha konforlu ve güvenli bir konaklama deneyimi yaşatılmasına destek veriyor. Securitas Technology CMO’su Pelin Yelkencioğlu, “Bir turizm tesisinin başarısı veya başarısızlığı, diğer tüm hizmetlerden daha çok, misafirlere güvenli ve emniyetli bir ortam sunabilmesine bağlı. Bir otele gelen misafir, orada kaldığı süre boyunca hem kendisinin hem de eşyalarının güvende olacağını bilmek ister. Aynı zamanda çalışanların, otel bünyesindeki sanat eserlerinin, ekipman ya da cihazların korunması ve güvenliğinin sağlanması da çok önemlidir. Otel ve tesis yönetimi, kendisini uzun vadede karlı ve başarılı kılacak şekilde ihtiyaçlarına uygun bir güvenlik sistemi için mutlaka yatırım yapmalıdır” diyen Yelkencioğlu, Turizm ve Otelcilik sektöründe kullanılan teknolojileri şöyle aktardı;

Otel kilit çözümleri

Oteller gibi çok sayıda giriş kapısının bulunduğu yerlerde hem kart okuyucular hem de mobil cihazlara indirilen uygulamayla kapıların açılması sağlanıyor. Otel misafirlerinin mobil cihazlarıyla odaya giriş yapabilmesi, kartların kaybolması veya çalınması gibi sorunları ortadan kaldırıyor. Yazılım üzerinde kullanım kaydı tutulması takibi de kolaylaştırıyor. Tüm kapı modelleri ve tasarımları için uygun hale getirilebilen kilit sistemleri bulut tabanlı çalışıyor. Bluetooth ve NFC iletişim teknolojileri kullanan sistem kablolama gerektirmiyor.

Anahtar yönetim çözümü

Anahtar yönetim çözümü sayesinde, tüm anahtarlar elektronik ve güvenli bir kutuda muhafaza ediliyor. İstenilen alana kurulabiliyor ve şifre ya da mobil uygulamayla açılabiliyor. Böylece sadece yetkili kişiler anahtarlara ulaşabiliyor. Örneğin, bir otelde kiler, mutfak, havuz ya da benzeri alanlardan sorumlu otel görevlilerinin tümüne anahtar vermek yerine Sentrikey çözümüyle ilgili alanın girişine anahtar kutusu kuruluyor ve yalnızca yetkili kişiler belirlenen saatlerde giriyor.  İş bitiminde anahtarı yine aynı yere bıraktığı için anahtar kaybetme ya da unutma gibi insani hataların da önüne geçilmiş oluyor.

Benzer şekilde devre mülk ya da kısa süreli kiralanan konaklama alanlarının girişine de yerleştirilebilen anahtar çözümü sayesinde misafiri ya da alanın temizliğinden sorumlu olan kişilere anahtar ulaştırma sorunu ortadan kalkıyor. 

Geleneksel anahtar tutma yöntemlerine göre yüzde 40’a kadar tasarruf sağlanıyor. Vandalizm’e karşı özel tasarlanan anahtar kutuları özel bir malzemeden yapılıyor ve darbelere karşı dayanıklı. Söz konusu kutular herhangi bir şekilde kırılamıyor ve çalınmıyor.

Kablosuz ağ iletişim çözümü

Günümüzde nesnelerin internetinin konuşulduğu bir ortamda; cihazların birimleri, veri aktarımlarının ve yüksek sayıda kullanıcıların sahip oldukları genişleme gibi daha büyük bant genişliklerine ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada sunulan kablosuz ağ iletişim sistemleri, sahip oldukları özelliklerle ihtiyaca özel çözüm sağlıyor. Bulut ağı alanında öne çıkan Extreme Networks çözümleri, kablolu internet hızını kablosuzda da sağlayabiliyor. Özellikle yoğunluğun arttığı turizm tesislerinde internete bağlanamama ya da veri alışverişinde yavaşlık gibi sorunlar ortadan kalkıyor.

Uzaktan izleme çözümleri

Uzaktan izleme çözümleri, turizm tesislerinde çevre güvenliğini sağlamada en etkili çözümlerin başında geliyor. Yüksek çözünürlüklü görüntüler üzerinden yapılan akıllı analizlerle olaylar üzerinde operatörün hakimiyetinin artmasına ve hızlı aksiyon alınmasına olanak sağlanıyor. Herhangi bir tesiste güvenlik kameraları olayları kesintisiz şekilde kayıt altına alsa da operatörler bu kayıtların yalnızca yüzde 4’ünü izleyebiliyor. Bu noktada Uzaktan İzleme Çözümleri, operatörlerin gözden kaçırabileceği tüm detayları yakalayan akıllı bir sistem olarak öne çıkıyor. Bu sistemler diğer güvenlik sistemleriyle entegre edilerek, daha proaktif bir çevre güvenlik çözümü tasarlanmış oluyor.

Plaka tanıma sistemi

Plaka tanıma sistemi sayesinde tesise gelen misafirlerin plakaları önceden sisteme tanımlanarak otomatik ve beklemeden geçiş yapılabiliyor. Bariyer ve bollard çözümleriyle en yüksek güvenlikte giriş kontrol sağlanıyor. Söz konusu sistem, yalnızca misafirleri tanımak için değil, istenmeyen ve uyarı yapılması gereken durumlarda uzaktan anons hizmeti olarak da kullanabiliyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Genç Mucitler NASA JPL Buluş Yarışması İle Sahneye Çıkıyor

Sonraki haber

Yanmar Turkey’den Türk Çiftçisine Müjde: Yanmar YM serisi traktörlerde KDV Yanmar Turkey’den!

İlginizi çekebilir

Herkes GigaFiber ile tanışsın diye TurkNet’ten GigaFırsat

Dünya standartlarında internet deneyimini tüm internet kullanıcıları için ulaşılabilir kılma hedefiyle yoluna devam eden TurkNet, herkes TurkNet GigaFiber’le tanışsın diye muhteşem bir kampanyaya imza attı. Buna göre TurkNet GigaFiber altyapı bölgelerinde bulunan yeni abonelik başlatacak kullanıcılar için 1.000 Mbps’ye kadar eşit indirme ve yükleme hızlı, taahhütsüz ve kotasız ev internet hizmeti TurkNet GigaFiber, sınırlı bir süre için ilk 6 ay boyunca aylık 249,90 TL yerine yalnızca 179,90 TL!
Devamını oku

Paynet, KEDV iş birliğiyle
kadın üreticilerin ticaret hacmini artıracak

Paynet, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) için gerçekleştirdiği Sanal POS entegrasyonu desteği ile, nahil.com.tr e-ticaret platformundaki ödeme sınırlarını kaldırdı. KEDV tarafından kadınların ekonomik güçlenmesini desteklemek amacıyla bir sosyal girişim olarak kurulan Nahıl’ın e-ticaret sitesi nahil.com.tr, Paynet Sanal POS entegrasyonuyla tek sözleşmeyle, tüm bankalardan ödeme alabilir hale geldi.
Devamını oku