Türk Startuplar, Dünyada Ezber Bozuyor

Son yıllarda Türkiye’den çıkan ve dünya çapında dikkat çekmeyi başaran startuplara hızla yenileri ekleniyor.

Girişimcilik gençler arasında çığ gibi büyüyor. Araştırmalara göre her 4 gençten biri girişimci olmak istiyor, her iki kişiden birinin hayali ise lider olmak… Dolayısıyla yenilikçi bir fark yaratmak peşinde koşan gençlerin hayata geçirdikleri startupların sayısı her geçen gün artıyor.

Son yıllarda Türkiye’den çıkan ve dünya çapında dikkat çekmeyi başaran startuplara hızla yenileri ekleniyor: Ülkemizde e-ticaretin kazandığı ivmeyi çok doğru analiz edip bugün 30 binden fazla e-ticaret sitesinin ödeme alt yapısını sağlar konuma gelen iyzico’yu; şirketlerin muhasebe ve finans tabanlı iş süreçlerini dijital platforma aktarmaları için e-dönüşüm çözümleri sunan Foriba’yı; Türkiye’den çıkmış ve bir dünya markası olmayı başarmış olan opsgenie’yi bunlara örnek olarak verebiliriz…

“Rüzgâr esmeye başlayınca bazıları duvar örer, bazılarıysa yel değirmeni inşa eder. İşte girişimci, yel değirmeni inşa eden kişidir…”

Bugün başarı hikayelerine biraz hayretle çokça hayranlıkla baktığımız pek çok girişimin ardında da işte bu öngörü ve tutku yatıyor.

Şahane fikri bulmak için sihirli bir formülün olmadığını kanıtlayan sayısız startup hikayesi var. Önemli olan insanların hayatına dokunacak bir fikir ortaya koyabilmek, bu fikrin ardından tutkuyla gidebilmek ve her zaman birkaç adım ötesini görebilmektir.

Hızlı ve çevik olan kazanıyor

Teknolojinin hızlı gelişimi ve dijital dönüşümle birlikte rekabetin kuralları da değişti. Büyük olanın küçük olanı yendiği dönem, artık hızlı ve çevik olanın diğerini alt ettiği bir çağa evrildi. Böyle bir ortamda, yeni nesil girişimler olarak karşımıza çıkan startupların başarısı büyük dikkatle izleniyor.

YoStartups’ın yaptığı araştırmaya göre, küresel çapta startup yatırımları 2018’de yüzde 23 artarak 405 milyar dolara ulaştı. Asya, Avrupa ve Amerika’yı geçerek girişimciliğin yeni merkezi haline geldi.

Dünyadaki gelişime ayak uydurarak sürekli yenilikçi fikir ve inovasyon peşinde koşan yerli startuplar da kısıtlı fon kaynaklarına rağmen dev şirketlere rakip olarak ezber bozmaya başladı.

Startsup.watch verilerine göre, geçen yıl toplam 100 girişime 59 milyon dolar yatırım yapıldı. Bununla birlikte, Türkiye’de kurulan girişimlerden 30’u 2018 yılında satıldı ve toplam satış tutarı 1,4 milyar doları geçti. Ülkemizde sayıları 5 bine yaklaşan startup’ların bugüne kadar aldığı toplam yatırım tutarı ise 431 milyon doları buldu.

Yabancı fonların Türkiye’deki startuplara ilgisi artarken, örneğin Iyzico’nun çoğunluk hisseleri Hollanda merkezli PayU tarafından alındı. Henüz haziran ayında 165 milyon dolarlık değerleme üzerinden gerçekleşen bu işlem, yıl başından bu yana Türkiye’deki 12’inci start-up çıkışı olarak kayda geçti.

ATAR dünyaya açılıyor

Şirket satışlarının artması için yeni ve başarılı girişimlerin sayısının artması gerektiği açık. Türkiye’nin lider bilişim ve güvenlik hizmetleri sağlayıcısı Innovera’nın bünyesinde kurduğumuz ATAR Labs de son yıllarda en büyük tohum yatırımını alan startuplardan biri oldu. Siber saldırıların her geçen gün arttığı, dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin daha güçlü savunma hattına ihtiyaç duyduğu günümüzde yerli ve milli bir Ar-Ge projesi olan Atar Labs, Diffusion Capital Partners’tan sağladığı 2,5 milyon Euro tutarındaki çekirdek yatırımla çok uluslu bir operasyon başlatma yönünde önemli güç kazandı. Türkiye’nin önde gelen teknoloji transferi hızlandırıcı ve tohum sermaye fonu olan Diffusion Capital Partners, bu yatırımla ATAR Labs’ın küresel pazara çıkmaya hazır olduğuna dair güvenini göstermiş oldu.

Küresel başarı yolculuğunu seçkin ödüllerle taçlandıran, Türkiye’den yeni bir dünya markası çıkarma potansiyeline sahip olan ATAR Labs, bu yönüyle ülkemizin uluslararası arenadaki gücüne ve itibarına da katkı sağlamaya aday…

Krizler fırsat doğurur

Günümüzün piyasa koşullarında, özellikle makro ekonomik şartlardaki değişimlerin getirdiği zorluklar yatırımcıyı da girişimcileri de kuşkusuz etkiliyor. Ancak ben sıkıntılı dönemlerin her zaman yeni fırsatlar sunduğunu düşünüyorum.

Ülke olarak daha fazla sayıda katma değeri yüksek startup çıkartmamız gerekiyor. Bunun için de girişimciliğin küçük yaşlardan itibaren özümsenmesi, toplumda bu konularda tohumların atılması, kendine girişimci diyen kişinin de dünyanın hızına uyum sağlama refleksini kazanması önem taşıyor.

Türkiye’deki girişimcilik ekosistemi son beş senede bir hayli değişim yaşadı. Ciddi bir girişimci neslimiz var ve ülkemizdeki girişimcilik ekonomisinin gelişmesi için de bu gençlere büyük rol düşüyor.

Türkiye’nin genç nüfusunun ve pazar dinamiklerinin e-dönüşümün önünü açtığı bir dönemde, piyasa koşulları ne olursa olsun tüketiciye maksimum fayda sağlayan bir iş modelinin yolunun her zaman açık olduğunu ve Türk girişimcilerin dünyada ses getirecek işlere imza atacağına inanıyorum.

Total
1
Shares
Önceki haber

Samsung, Galaxy Fold’un Kusurlarını Düzelterek Bu Eylül’de Pazara Sürecek

Sonraki haber

Göz Kırparak Yakınlaştırma Yapabildiğiniz Robotik Lens Geliştirildi

İlginizi çekebilir

2024 Yılında ‘Siber Güvenlik’ Konuşacağız

Siber güvenlik… 2023 yılında en çok konuştuğumuz konulardan oldu. Hem dünyada hem Türkiye’de pek çok firmanın hack’lenmesi ve müşteri bilgilerinin çalınmasıyla ilgili haberler okumaya devam ediyoruz. Siber güvenlik, firmaların artık çok hassas ve önemli bir noktası haline geldi. 2024 yılında ve gelecek yıllarda da önemini korumayı sürdürecek. Gelişen teknolojilere hacker’lar da adapte oluyor ve daha komplike saldırılar düzenliyorlar. Sosyal mühendislik, oltalama gibi eski yöntemlere yenileri ekleniyor.
Devamını oku