Türkiye Yerli Kripto Para İçin Tarih Verdi

Resmi Gazete’de yayınlanan 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda Türkiye’nin resmi kripto para birimi hakkında bilgiler bulunuyor.

Türkiye’nin resmi kripto para birimini hakkında beklenen haber Resmi Gazete’den geldi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve TÜBİTAK’ın ortak yürüteceği çalışma ile resmi kripto paranın geliştirilmesi planlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Strateji ve Bütçe başkanlığı tarafından hazırlanan 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da onaylandı. 403 sayfadan oluşan program, Türkiye’nin gelecek yıllarda finansal teknoloji açısından atacağı adımlara dair bilgiler içeriyor. Bunlardan birisi de Dijital Para Projesi.

Programda yer alan bilgilere göre, Türkiye 2020 yılından itibaren “alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirmek” üzere çalışmalara başlıyor. Blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parasının uygulamaya konması da bu çalışmaların bir parçası olacak.

Geçtiğimiz yıl Rusya’nın devre soktuğu kripto Ruble projesini referans alan TÜBİTAK ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, projenin başındaki kurumlar olacak. Aynı zamanda İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği gibi devlet kurumları da önümüzdeki yıllarda faaliyete geçecek. Kurumsal çalışmalardan Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, Hazine ve Maliyet Bakanlığı ve Merkez Bankası sorumlu olacak.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite