Türkiye Yerli Kripto Para İçin Tarih Verdi

Resmi Gazete’de yayınlanan 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda Türkiye’nin resmi kripto para birimi hakkında bilgiler bulunuyor.

Türkiye’nin resmi kripto para birimini hakkında beklenen haber Resmi Gazete’den geldi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve TÜBİTAK’ın ortak yürüteceği çalışma ile resmi kripto paranın geliştirilmesi planlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Strateji ve Bütçe başkanlığı tarafından hazırlanan 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da onaylandı. 403 sayfadan oluşan program, Türkiye’nin gelecek yıllarda finansal teknoloji açısından atacağı adımlara dair bilgiler içeriyor. Bunlardan birisi de Dijital Para Projesi.

Programda yer alan bilgilere göre, Türkiye 2020 yılından itibaren “alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirmek” üzere çalışmalara başlıyor. Blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parasının uygulamaya konması da bu çalışmaların bir parçası olacak.

Geçtiğimiz yıl Rusya’nın devre soktuğu kripto Ruble projesini referans alan TÜBİTAK ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, projenin başındaki kurumlar olacak. Aynı zamanda İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği gibi devlet kurumları da önümüzdeki yıllarda faaliyete geçecek. Kurumsal çalışmalardan Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, Hazine ve Maliyet Bakanlığı ve Merkez Bankası sorumlu olacak.

Total
1
Shares
Önceki haber

Çocukların Sosyal Medya Kullanımında Ortaya Çıkan Riskler

Sonraki haber

Microsoft’un Web Tarayıcısı Edge Resmi Olarak Linux’a Geliyor

İlginizi çekebilir

Yapay Zeka İle Geleceğin Yazılım Testine Hazırlan!

Yazılım Test ve Kalite Derneği (Turkish Testing Board – TTB) tarafından hayata geçirilen Güney Doğu Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük yazılım test etkinliği olan Uluslararası TestIstanbul Konferansı, bu yıl 11’inci kez “Test ve Test Otomasyonunda Robotik Süreç Otomasyonu” ana temasıyla gerçekleştiriliyor. 8 Ekim 2020 tarihinde online olarak hayata geçirilecek olan konferans, çok sayıda konuşmacı ve katılımcıya ev sahipliği yapacak. Dünyanın dört bir yanından katılacak 6 keynote ve 30 konuşmacı 25’in üzerinde oturumda sektör profesyonelleriyle buluşacak.
Devamını oku