Twitter Çalışanları Yıllarca Yüksek Profilli Hesaplara Erişim Sağlamış

Geçtiğimiz hafta yaşanan siber saldırıyla gündeme bomba gibi düşen sosyal medya platformu Twitter’da ünlüler geçtiğimiz yıllarda da gizlice izlenmiş.

Geçtiğimiz hafta tanınmış pek çok kişinin Twitter hesabına siber saldırı düzenlenmiş ve saldırganlar bitcoin dolandırıcılığı için ele geçirdikleri hesaplardan gönderiler paylaşmıştı. Yapılan araştırma sonrasında saldırının, Twitter’ın yöneticileri tarafından kullanılan yönetim paneli aracılığıyla yapıldığı ortaya konulmuştu. Gelen son haberlere göreyse yönetici ayalarına erişim sağlayabilen Twitter çalışanlarının geçtiğimiz yıllarda da ünlü kişilerin verilerine erişim sağladığını ortaya koydu.

Normal şartlar altında Twitter çalışanlarına hesapları sıfırlama veya telif ihlali içeren gönderilere cevap verme özellikleri veren araçlar, ünlülerin Twitter hesaplarını gizlice gözetleme için kullanılmış. Bloomberg tarafından yapılan habere göre; 2017 ve 2018 yıllarında Twitter’ın bu ayarlarına erişim sağlayabilme yetkisine sahip bazı çalışanlar bunu adeta bir oyuna çevirmişler. Aralarında Amerikalı şarkıcı Beyonce’un da olduğu yüksek profilli hesaplar takip edilerek, sosyal medyaya nereden ve hangi IP ile bağlandıkları yanı sıra hangi cihazı kullandıkları gibi bilgilere erişim sağlanmış.

15 Temmuz tarihinde gerçekleşen siber saldırıda ise Twitter çalışanlarının kullandığı araçlara erişim sağlanarak 130 hesap ele geçirilmiş, 45 hesabın şifresi sıfırlanmış ve 8 hesabın özel mesajlaşmaları bölgesel bir veri deposuna aktarılmıştı.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite