Twitter CEO’sunun Twitter Hesabı Hacklendi

Siber korsanlar kısa süreliğine Twitter CEO’su ve kurucusu olan Jack Dorsey’in hesabını ele geçirerek saldırgan ve ırkçı paylaşımlarda bulundu.
Jack Dorsey, CEO of Twitter is pictured at the digital fair dmexco in Cologne, Germany, 13 September 2017. Photo: Rolf Vennenbernd/dpa (Photo by Rolf Vennenbernd/picture alliance via Getty Images)

Kendilerine Chuckling Squad adını veren siber saldırgan grubu Twitter’ın kurucularından ve aynı zamanda CEO’su olan Jack Dorsey’in Twitter hesabını ele geçirdi. 4 milyondan fazla takipçiye sahip olan hesap aracılığıyla saldırgan paylaşımlar ve ırkçı söylemlerde bulunuldu. Olaya 15 dakika sonra müdahale edildi.

Twitter tarafından yapılan açıklamaya göre güvenlik ihlalinin kendi sistemlerinden kaynaklanmadığı, ismini vermedikleri bir mobil operatörün probleme sebep olduğu açıklandı. Zira hesaba bağlı telefon numarası, mobil servis sağlayıcının güvenlik açığından dolayı ele geçirilmişti. Bu telefon numarasını kullanan kişiler Twitter hesabına SMS aracılığıyla gönderilerde bulunmuşlar.

BBC tarafından yapılan habere göre siber korsanlar “simjacking” denilen bir teknikle Dorsey’in hesabını ele geçirmişler. Bu mevcut telefon numarasına ait veri ve bilgilerin yeni bir sim karta aktarılmasıyla gerçekleşen bir saldırı metodu olarak biliniyor.

Saldırganlar Siyahilere hakaret ve Yahudi Soykırımı konularında sert mesajlar paylaşırken, Twitter merkez binasında bomba olduğunu paylaştılar. Chuckling Squad daha önce de önemli isimlere ait Twitter hesaplarına saldırılar düzenlemişti.

Kaynak: BBC

Total
1
Shares
Önceki haber

Gürültü Kirliliğine Yol Açan Araçlara Karşı “Sesli Radar” Sistemi

Sonraki haber

Amerikan Hükümeti, Toplu Katliamları Engellemek İçin Akıllı Cihazlardan Veri Toplamayı Planlıyor

İlginizi çekebilir