Uber 2. Çeyrekte 5,2 Milyar Dolar Zarar Açıkladı

Araç çağırma devi, sınırlı mali verilerini açıklamaya başladığı 2017 yılından bu yana en büyü zararını ilan etti.

Uber tarafından açıklanan mali rapora göre firma 2. Çeyrekte 5 milyar doları aşkın kayıp verirken, en yavaş gelir artışını yaşadı. Mayıs ayında gerçekleşen halka arzdan bu yana gerçekten karlı bir iş olup olmadığı konusunda kafalarda soru işareti oluşturan Uber, bu raporla yeniden tartışmaların odağı haline geldi.

Açıklanan 5,2 milyar dolarlık kaybın 3,9 milyar dolarlık bölümü, Uber’in halka arz sonrasında çalışanlarına ödediği hisse senedi tazminatına ait. Öte yandan bir önceki yıla göre yaşanan %14’lük gelir artışı, Uber’in şu ana kadarki en yavaş büyüme artışı olarak açıklandı.

Uber CEO’su Dara Khosrowshasi, 2019 yılının yatırım konusunda kendileri için tepe nokta olduğunu dile getirirken, bu tarz bir büyümenin sağlıklı bir büyüme olduğunun atını çizdi.

Tabii firmadan sadece olumsuz haberler yok. Açıklamaya göre şoförlere komisyon ödemeden önce araba ve teslimatlardan elde ettiği para, bir önceki yıla oranla %31 oranında artmış durumda. Aylık 100 milyonu aşkın aktif kullanıcı sayısı ise yeni bir rekor olarak açıklandı.

Total
0
Shares
Önceki haber

Huawei, İşletim Sistemi Harmony’i Resmen Duyurdu!

Sonraki haber

Samsung, Apple’ı Alaya Alan Reklamlarını Kaldırıyor

İlginizi çekebilir