Uber, 2018’de 1,8 Milyar Dolar Kaybetti

Tüm dünyada taşımacılığı yeniden tanımlayan araç çağırma servisi Uber, bu hafta içi büyük bir adım atarak halka arz edildi ve finansal durumunu ortaya koyan raporu resmi olarak paylaştı.

Geçtiğimiz salı günü hisselerini halka arz etmesiyle beraber Uber, değerini 100 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Uber’in hisse satışı, Çin merkezli Alibaba Group’a ait hisselerin 2014 yılında New York Borsası’nda halka arzından sonraki en büyük hisse satışı olayı olarak haberlerde yer etti.

Ancak halka arzla birlikte Uber’in finansal durumunu ortaya koyan resmi raporlar, şirketin işinin gerçekte ne kadar sürdürülebilir olduğu sorularını akıllara getiriyor. Yayınlanan rapora göre 2018’de 11,3 milyar dolar gelir sağlayan Uber, 1,8 milyar dolarlık kayıp yaşamış durumda. Rapor, gelir artışı konusunda şirketin sıçrayışı geride bıraktığını ve yavaşlama gösterdiğini de ortaya koyuyor. Firma 2017 ylında net olarak 4 milyar dolar kaybettiğini açıklamıştı.

Uber’in en büyük rakibi Lyft geçtiğimiz ay 24 milyar dolar değerlemesiyle halka arz edilmişti. Ancak hisse satışlarının başladığı henüz ikinci günde Lyft değer kaybetmeye başlayarak, “gerçekten de karlı bir yatırım olacak mı?” sorusunu sordurmuştu.

Uber ile alakalı muhtemel en büyük endişe, firmanın yakın gelecekte kar elde edecek noktaya gelmemesi. Firma, Amerika’daki rakibi Lyft ile sürdürdüğü rekabet içinbir yanda taşımacılık ücretlerinde indirime gidip diğer yanda daha fazla sürücüyü bünyesine katıyor. Öte yandan dünyanın dört bir yanındaki rakipleriyle farklı bölge ve pazarlarda rekabetini sürdürmeye devam ediyor. Tüm bunların yanı sıra Uber yemek teslimatı ve scooter çağırma gibi alanlara da yatırımlarda bulunuyor.

Uber, 2018 yılında elde ettiği 997 milyon dolarlık geliri, Rusya ve Güneydoğu Asya bölgelerindeki işlerini satmasıyla sağladı. Uber’in araç çağırma işi yavaşlasa da, Uber Eats yemek teslimat servisi gelirini 1 yılda 3 katına çıkarmayı başardı. Rapora göre 2017 yılında 587 milyon dolar gelir sağlayan Uber Eats, 2018 yılında 1,5 mişyar dolar gelire ulaşmış.

Kaynak:https://www.nytimes.com

Total
10
Shares
Önceki haber

Dijital Dönüşüm Sırası Öğrenci Yurtlarında!

Sonraki haber

Disney’in Netflix Rakibi Servis Sistemi Disney+ Ne Zaman Hizmete Başlıyor?

İlginizi çekebilir

Türkiye’yi Uçuracak Şirketler Açıklandı

Türkiye’nin ve iş dünyasının her alandaki gelişiminde önemli katkıları olan bilişim teknolojilerini geliştiren ve çözüm sunan şirketlerin yer aldığı ‘İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2019 Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Başarılı şirketler, farklı etkinlikleri de içerisinde barındıran Bilişim 500 Töreni’nde ödüllerini aldılar. Dijital ortamda gerçekleştirilen tören, girişimci – yatırımcı ilişkilerinin gelişimi açısından da önemli bir platform görevi gördü.
Devamını oku

Teleperformance Türkiye 2021’de
yüzde 80’in üzerinde büyüdü

Son birkaç yıldır cirosunu katlayarak büyüyen Teleperformance Türkiye, 2021 yılında da ciroda yüzde 80’in üzerinde büyüme kaydetti. 35’ten fazla yeni markayla iş birliği yaptığı ve yabancı dilde sunduğu hizmetlere yeni dilleri de eklediği 2021’de, İzmir ve Diyarbakır olmak üzere iki yeni lokasyonu da hizmete açan şirket, istihdamını da yüzde 60 artırdı. Teleperformance Türkiye CEO’su Tülay Doğrular, yeni yılda da büyümede hız kesmeyeceklerini söylüyor. Doğrular, “2022 yılında da çalıştığımız markalara özel en doğru teknolojileri konumladığımız iş birliği modelimizle müşteri memnuniyetlerini artıracak, satış hacimlerini büyütmeye katkı sağlacak ve iş sürekliliği anlamında risklerini minimize etmelerine destek olacağız.” diyor.
Devamını oku