Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

Uber, 2018’de 1,8 Milyar Dolar Kaybetti

Tüm dünyada taşımacılığı yeniden tanımlayan araç çağırma servisi Uber, bu hafta içi büyük bir adım atarak halka arz edildi ve finansal durumunu ortaya koyan raporu resmi olarak paylaştı.

Geçtiğimiz salı günü hisselerini halka arz etmesiyle beraber Uber, değerini 100 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Uber’in hisse satışı, Çin merkezli Alibaba Group’a ait hisselerin 2014 yılında New York Borsası’nda halka arzından sonraki en büyük hisse satışı olayı olarak haberlerde yer etti.

Ancak halka arzla birlikte Uber’in finansal durumunu ortaya koyan resmi raporlar, şirketin işinin gerçekte ne kadar sürdürülebilir olduğu sorularını akıllara getiriyor. Yayınlanan rapora göre 2018’de 11,3 milyar dolar gelir sağlayan Uber, 1,8 milyar dolarlık kayıp yaşamış durumda. Rapor, gelir artışı konusunda şirketin sıçrayışı geride bıraktığını ve yavaşlama gösterdiğini de ortaya koyuyor. Firma 2017 ylında net olarak 4 milyar dolar kaybettiğini açıklamıştı.

Uber’in en büyük rakibi Lyft geçtiğimiz ay 24 milyar dolar değerlemesiyle halka arz edilmişti. Ancak hisse satışlarının başladığı henüz ikinci günde Lyft değer kaybetmeye başlayarak, “gerçekten de karlı bir yatırım olacak mı?” sorusunu sordurmuştu.

Uber ile alakalı muhtemel en büyük endişe, firmanın yakın gelecekte kar elde edecek noktaya gelmemesi. Firma, Amerika’daki rakibi Lyft ile sürdürdüğü rekabet içinbir yanda taşımacılık ücretlerinde indirime gidip diğer yanda daha fazla sürücüyü bünyesine katıyor. Öte yandan dünyanın dört bir yanındaki rakipleriyle farklı bölge ve pazarlarda rekabetini sürdürmeye devam ediyor. Tüm bunların yanı sıra Uber yemek teslimatı ve scooter çağırma gibi alanlara da yatırımlarda bulunuyor.

Uber, 2018 yılında elde ettiği 997 milyon dolarlık geliri, Rusya ve Güneydoğu Asya bölgelerindeki işlerini satmasıyla sağladı. Uber’in araç çağırma işi yavaşlasa da, Uber Eats yemek teslimat servisi gelirini 1 yılda 3 katına çıkarmayı başardı. Rapora göre 2017 yılında 587 milyon dolar gelir sağlayan Uber Eats, 2018 yılında 1,5 mişyar dolar gelire ulaşmış.

Kaynak:https://www.nytimes.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Dijital Dönüşüm Sırası Öğrenci Yurtlarında!

Sonraki haber

Disney’in Netflix Rakibi Servis Sistemi Disney+ Ne Zaman Hizmete Başlıyor?

İlginizi çekebilir

Yazılım Testinde Uluslararası Rekabetin Anahtarı Sertifikalar

Yılda bir kez gerçekleştirilen ISTQBⓇ Sertifikasyon Sınavları bilişim uzmanları tarafından büyük ilgi görüyor. Bugüne kadar Türkiye’de 3 bine yakın kişi uzmanlığını bu sertifikalarla belgeledi. Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, ISTQBⓇ sertifikalarını uluslararası rekabetin anahtarı olarak nitelendiriyor. Yitmen, dijitalleşmenin hız kazandığı yeni normalde daha çok uzmanın bu sertifikalarla sektörde büyük fark yaratacağına inandığını söylüyor.
Devamını oku

Acer, AMD Ryzen Mobil işlemciler ve AMD Radeon grafiklere sahip ilk Chromebook modeli olan Chromebook Spin 514’ü tanıttı

• Chromebook Spin 514, evden çalışma, eğitimini sürdüren veya dijital içerik platformlarıyla eğlenceli vakit geçirmek isteyen kullanıcılar için ideal. Acer’ın yeni AMD Ryzen 3000 C-Serisi Mobil İşlemcileri ve AMD Radeon™ Graphics ile çalışan ilk Chromebook bilgisayarı, seri performans, hızlı açılma süresi ve uzun pil ömrü sunuyor.
Devamını oku