Uber, 400 Çalışanını İşten Çıkarıyor

Pazarlama bölümünün kalabalık ve organize olamaması gerekçe gösterilerek 400 kişinin işine son veriliyor.

Uber yaptığı duyuru ile pazarlama departmanından 400 kişinin işine son vereceğini ilan etti. Araç çağırma şirketi Mayıs ayında gerçekleştirdiği ilk halka arzın ardından şirket maliyetlerini düşürerek operasyonlarını bir düzene sokmayı amaçlıyor.

Yapılan açıklamaya göre işten çıkarma dünya genelinde birden fazla Uber ofisinde yaşanacak. Küresel olarak 25.000 çalışana sahip olan firmanın 1.400 çalışanı doğrudan pazarlama bölümüne bağlıydı.

Yaklaşık 2 ay önce hisseleri halka arz edilen Uber, o günden bu yana gerçekten karlı bir yatırım olup olmadığı yönünde pek çok soru işaretinin oluşmasına sebep olmuştu. Araç çağırma işi sürücü işe alma ve seyahatler için para desteği gerektirdiği için oldukça maliyetli bir iş olarak tanımlanıyor. Bu şüphelerle gerçekleşen halka arzın ilk gününde şirketin hisse değerinde %7,6’lık bir düşüş yaşanmıştı.

Halka arzdan bu yana Uber’in CEO’su Dara Khosrowshasi şirket işleyişinde değişiklikler yapmak için kolları sıvamış ve Uber’in tepe yöneticilerinden 2 isimle yollarını ayırmıştı.

Uber’in bir sonraki sınavı ise 2. çeyrek raporunun yayınlanacağı 8 Ağustos tarihinde gerçekleşecek. İlk çeyrekte tarihinin en yavaş büyümesini not düşen firma 1 milyar dolarlık kayıp olduğunu duyurmuştu.

Kaynak: NYTimes

Total
0
Shares
Önceki haber

Çinli E- Ticaret Devi Alibaba Kendi İşlemcisini Geliştiriyor

Sonraki haber

Anker’den Başucu Ürünü: Soundcare Wakey

İlginizi çekebilir

Covid-19 KOBİ’lerde Dijitale Hem Yatırım Yapma Hem de Yapmama Sebebi Oldu

TÜRKONFED ve Paynet, KOBİ’lerin dijital, finansal, teknolojik altyapıları ve gelişim seviyeleri ile gelecek beklentilerini tespit etmek üzere yaptıkları “KOBİ’lerin Dijital ve Finansal Karnesi” başlıklı araştırmanın ilk fazını kamuoyuyla paylaştı. 11 ilde 1.000 KOBİ ile görüşülerek yapılan araştırma, COVID-19’un bazı şirketlerde dijitalleşmeyi tetikleyici bir unsur olarak görüldüğünü, bazı şirketler için ise yatırımdan kaçınma gerekçesi olduğunu ortaya koydu. Son üç yılda dijital alanda ağırlıklı olarak internet sitelerine yatırım yapan KOBİ’lerin gelecek üç yılda odaklanmayı hedefledikleri alanlar ise mobil uygulamalar ve e-ticaret oldu.
Devamını oku