Uber Otonom Araç Testleri İçin 600 Dönümlük Arazi Satın Aldı

Alternatif ulaşım hizmetleri sunan Uber, Pittsburgh’un Findlay kasabasında aldığı 600 dönümlük arazide, otonom araç testlerini gerçekleştirecek.

Araçların sürücüsüz olarak, otonom kullanımı konusunda birçok çalışma gerçekleştirilirse de, hala daha güvenli bir şekilde trafiğe çıkabilecek duruma gelemediler. Uber’in gerçekleştirdiği otonom araç testlerinin bir kısmı ölümcül kazalara bile sebep oldu. Şirket otonom araçlarını test etmek için yeni bir test pisti inşa etmeye karar verdi.

Pittsburgh’un yerel haber kaynaklarına göre Uber, Findlay kasabasındaki 600 dönümlük araziyi satın aldı. Satın alınan arazinin değerinin 9.5 milyon dolar olduğu ve şirketin burada test pistleri ile testleri gözlemleyecek bir alan inşa edeceği söyleniyor. Birden fazla test pistinin kurulacağı alanda 200 kişilik bir ekip görev alacak. Otonom araç sektöründe Tesla, Ford ve Alphabet’in sahibi olduğu Waymo gibi firmalar ile mücadele eden Uber, bu pistlerde gerçekleştireceği testler ile rakiplerinin önüne geçmeyi planlıyor gibi gözüküyor.

Uber sözcüsü Sarah Abboud konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Bu araziyi test parkurları oluşturmak amacıyla aldığımızı doğrulayabilirim. Parkurun ne zaman işler hale geleceği ve atacağımız diğer adımlar konusunda fazla ayrıntılı bir bilgi vermem mümkün değil. Yakında paylaşacak çok daha fazla bilgimiz olacak.” sözlerini kullandı. 

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite