Uber rakibi Careem’i 3,1 Milyar Dolara Satın Aldı

Uber, Orta Doğu merkezli araç çağırma uygulaması Careem’i satın alarak şimdiye kadarki en büyük yatırımını gerçekleştirdi.

Uber, uzun süredir almayı hedeflediği 2012’de kurulan Dubai merkezli araç çağırma uygulaması Careem’i 3,1 milyar dolar karşılığında satın aldı. Şirketin bu en büyük anlaşması sonrasında Uber, Careem’in Fas’tan Pakistan’a uzanan, ortalama 600 milyon nüfusa sahip Orta Doğu bölgesinde sürdürdüğü taşımacılık ve teslimatında söz sahibi olacak. 15 ülkede 120 şehirde hizmet veren Careem, Türkiye’de de faaliyet gösteriyor.

Uber, Orta Doğu merkezli araç çağırma uygulaması Careem’i satın alarak şimdiye kadarki en büyük yatırımını gerçekleştirdi.

Uluslararası rakipleriyle yaşadığı fiyat savaşlarına bir son vermek isteyen Uber daha önce Çin’de faaliyet gösteren Didi Chuxing, Singapur merkezli Grab ve Rusya’da internet devi Yandex ile benzer anlaşmalarda bulunmuştu. Bu anlaşmaların Uber’in son dönemde yaşadığı sıkıntılara çare olması bekleniyor. Nitekim firma 2018’in son 3 ayında 865 milyon dolar kayıp yaşamış durumda. Careem’i satın alarak Orta Doğu pazarına giren Uber, Amerikalı rakibi Lyft’le olan rekabetine odaklanmayı istiyor. Amerika’da pazarın önemli bir oyuncusu haline gelen Lyft karşısında Uber yemek siparişi teslimatı, elektrikli bisiklet ve scooter alanlarına yatırım yapmayı hedefliyor.

Careem’in Orta Doğu’da yürüttüğü başarılı operasyonlar sonrasında Uber tarafından satın alınma hikayesinde, Careem’de üst düzey yönetici konumundaki tek Türk olan Büyüme ve Dijitalden Sorumlu Başkan Yardımcısı Emre TOK’un ismi dikkat çekiyor.

Kaynak: https://www.telegraph.co.uk

Total
14
Shares
Önceki haber

Apple’ın Netflix’e Cevabı: Apple TV Plus

Sonraki haber

Facebook, Blockchain Araştırmalarını Hızlandırıyor

İlginizi çekebilir