Uber’in Değerlemesi Halka Arz Sonrasında 82,4 Milyar Dolara Ulaştı

Bugün itibariyle ilk kez gerçekleşecek olan Uber’in halka arzda hisse fiyatı, beklenen fiyat aralığının en düşüğü olarak belirlendi.

Silikon Vadisinin geçtiğimiz yıllar içindeki en büyük halka arz olayı Uber, beklentilerin altında kaldı. Beklenen fiyat aralığının en düşüğü olarak belirlenen hisse başına 45 dolar ile Uber halka arzdan 8,1 milyar dolar gelir elde etti ve toplamda şirket değerlemesi 82,4 milyar dolara ulaştı.

Halka arz gerçekleştirmiş olan Amerika’nın en büyük teknoloji firması unvanına sahip olan araç çağırma şirketi Uber, beklentiyi karşılayamayaşıyla büyük hayal kırıklığına sebep olurken; Silikon Vadisi’nde para kaybeden diğer girişimlerin hisselerini paylaşmaya hazır olup olmadığı sorularını akıllara getirdi.

Hisse senedi opsiyonların ve kısıtlı hisse senedi hibelerinin etkisiyle 82,4 milyar dolara ulaşan şirket değerlemesi, Ağustos ayında özel fonlama ile gerçekleşen 76 milyar dolarlık değerlemenin üstünde. Ancak bu rakam Uber yatırımcılarının ön gördüğü 100 milyar dolarlık değerlemenin altında kalıyor.

Halka arzdan bir hafta önce Uber, PayPal’dan 500 milyon dolar ve SoftBank – Toyota ortaklığından 1 milyar dolar yatırım almıştı. Halka arzda beklentilerin karşılanamamasında geçtiğimiz günlerde gerçekleşen sürücü grevlerinin büyük payı olduğu söyleniyor.

Kaynak: https://www.nytimes.com

Total
8
Shares
Önceki haber

Almanya Kamyonlara Özel Elektrikli Otoyolu Faaliyete Geçirdi

Sonraki haber

İngiltere, Endüstriyel Devrimden Sonra İlk Kez Kömürsüz Bir Hafta Geçirdi

İlginizi çekebilir

Papara’da 5 Milyonuncu Kullanıcı Mutluluğu Eğitime Desteğe Dönüştü

Türkiye’de ödeme teknolojilerini dönüştüren öncü şirket Papara, henüz dördüncü yılında 5 milyon kullanıcıya ulaşarak büyük bir başarıya imza attı. Papara CEO’su Ahmed Faruk Karslı, 5 Milyonuncu kullanıcı Ahmet Kaan Erol’u Kocaeli’ndeki evinde ziyaret ederek Papara Black Card’ını bizzat takdim etti. Karslı, Papara olarak 17 yaşındaki üyenin hayat boyu tüm eğitim giderlerini üstlendiklerini açıkladı.
Devamını oku