Uber’in Halka Arzı Öncesinde Lyft ve Uber Sürücülerinden Protesto

New York Taksi Şoförleri Birliği, Amerika’daki Uber ve Lyft çatısı altında çalışan sürücüleri İngiltere’deki meslektaşlarına destek olması için greve çağırdı.

10 Mayıs Cuma günü halka arzı gerçekleşecek olan Uber, sürücüleri tarafından Amerika ve İngiltere’de protesto ediliyor. Protestoların Amerika kanadını üstlenen New York Taksi Şoförleri Birliği, yayımladığı basın açıklamasında Uber’in halka arz sonrasında değişecek olan çalışma şartlarına dikkat çekiyor. Nitekim halka arz raporlarına göre, Uber sürücülerine daha az ödeme yapacak ve teşvikleri tamamen durduracak.

San Francisco’daki sürücüler Uber Genel Merkezi’nde gerçekleştirdikleri protesto ile 12 saat süresince uygulamayı kullanmayacaklarını açıklarken, Uber yetkileri yaptıkları açıklamada sürücülerin, sağlamış oldukları hizmetin temelini oluşturduklarını şu sözlerle dile getirdi: “Sürücüler servisimizin kalbi konumundadırlar. Sürücülerimiz ve her gün nasıl daha iyi bir deneyim yaşatabileceğimiz konusunu masaya yatıran çalışanlarımız olmadan başaramayız. “

Benzer bir protesto da Lyft’in halka arzı sonrasında yaşanmış, olumsuz yönde değişen şartlara tepki olarak Lyft sürücüleri San Francisco ve San Diego’da greve gitmişlerdi. Konuya ilişkin basına demeç veren Lyft sözcüsü ise sürücülerin son 2 yıllık süreçte platform aracılığıyla 10 milyar dolardan fazla gelir elde ettiğini vurgulamış, bir Lyft sürücüsünün saatte ortalama 20 dolar kazandığını dile getirmişti. Lyft aracılığıyla elde gelirin milyonlarca insan için önemli bir kazanç kapısı olduğunu söyleyen Lyft yetkilisi, sürücü topluluklarına en iyi hizmeti verebilmek için çalışmalarına devam edeceklerini açıklamıştı.

Hem Lyft hem de Uber kanadı, halka arza geçiş sürecinde bazı sürücülerine bonus ödeme teklifinde bulunmuş ancak 10 bin ila 40 bin dolar arasında değişen bu teklifler sürücüler tarafından yetersiz görülmüştü.

Total
0
Shares
Önceki haber

Micro Focus, Uygulama Güvenlik Testlerinden Tam Not Aldı

Sonraki haber

iOS 13’ün Detayları Sızdırıldı: Yeni Güncellemeden Tüm Detaylar

İlginizi çekebilir