Uçan Taksi Lilium Jet 100 Kilometre Hıza Ulaştı

Artık uçan taksiler uzak bir hayal değil.

Almanya’da başlatılan uçan taksi hizmeti girişimi Lilium, test aşamasının ilk evresini başarıyla geçirdi. Beş koltuklu elektrikli prototip, 100 kilometre hız ile uçmayı başardı.

Uçan taksi olarak tanımlayabileceğimiz Lilium, geçtiğimiz mayıs ayında ilk pilotsuz prototip denemesini gerçekleştirmişti. Hava aracı yerden yükselip bir süre asılı kalmış ve ardından iniş yapmıştı. Bugün yayınlanan yeni görüntülerde ise hava aracının dikey olarak uçuş yüksekliğine ulaşmasını ve ardından kısa bir uçuş gerçekleştirdiğini görebiliyoruz.

Henüz test aşamasının ilk evresini tamamlayan proje tamamlandığında Lilium Jet’lerin 300 kilometre menzilde hareket edebilecek ve 300 kilometre hıza ulaşabilecek araçlar olması planlanıyor. Diğer uçan taksi girişimlerine göre daha avantajlı olduğu söylenen Lilium, yalnızca şehir için ulaşıma değil, şehirler arası taşımaya da uygun olacak.

Yayınlanan videolarda ilk üretim fabrikasının da kutlaması yapıldığı görülüyor. 3,000 metre karelik bir alana kurulmuş olan Münih fabrikası, yakında eklenecek ikinci bir tesis ile birlikte araç üretimine geçecek. Airbus’un tecrübeli isimlerinden biri olan Yves Yemsi’yi de programın yetkilisi olarak işe alan Lilium, 2025 yılına kadar yüzlerce Lilium Jet üretmeyi planlıyor.

Total
1
Shares
Önceki haber

2019 Yılında Finansal Teknolojiler ve Bankacılık

Sonraki haber

Apple Watch New Jersey’de Bir Hayat Kurtardı

İlginizi çekebilir

StartersHub 2018 Yatırımlarıyla Zirvede

Erken aşama teknoloji yatırım fonu StartersHub, 2018 yılı içinde 1.000'i aşkın girişimden başvuru aldı ve bunlardan 18'ine yaptığı yatırımın yanı sıra, portföyündeki 6 ayrı girişime devam yatırımı da yaparak yılın startup yatırımcısı oldu.
Devamını oku