Uyarlanabilir Trafik Işıkları Denemesi İle Yakıt Tüketiminde %20 Tasarruf Hedefleniyor

Veri analitiği ile bütünleşik çalışan bir sensör ağı, şehir altyapısını ve kaynaklarını gerçek zamanlı olarak izlemek ve kontrol etmek için önemli bir araca dönüşüyor.

Tennessee Üniversitesi Kentsel Bilişim ve İlerleme Merkezi, enerji tüketimini azaltan trafik kavşakları için yeni bir model oluşturmaya yönelik bir araştırma projesi için ABD Enerji Bakanlığı’ndan 1,89 milyon dolarlık bir hibe aldı.

Üç yıllık proje, Pittsburgh Üniversitesi, Georgia Teknoloji Enstitüsü ve Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı ortaklığında sürdürülecek ve hem güvenli ve verimli bir ulaşım ortamı sağlanacak hem de uyarlanabilir trafik kontrol sistemi (ATSC) geliştirilecek.

ABD Enerji Bakanlığı’nın 2020 Ulaşım Enerjisi Veri Kitabına göre, ulaştırma sektörü petrol tüketiminin %69’undan fazlasından sorumluyken, ulaştırmadan kaynaklı sera gazı emisyonunun %28’inin kaynağı olarak lanse ediliyor.

Tennessee-Chattanooga Üniversitesi Kentsel Bilişim ve İlerleme Merkezi Direktörü Mina Sartipi konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Trafik kontrol sistemi çalışmalarında pek çok optimizasyon var ama hiçbiri enerji tüketimine odaklanmıyor. Bu proje tamamen bağlantıyla ilgili. Uyarlanabilir trafik kontrol sistemlerini iyileştirmek için bağlı altyapı ve bağlı araçları nasıl kullanabiliriz. Tamamen işbirliğine dayalı ve entegre bir proje. Üzerinde yoğun çalışacağız.”

Akıllı koridor yapılanması

Yapılan açıklamaya göre projenin ilk yılı algoritmaların geliştirilmesine odaklanacak ve ardından Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda bir simülasyon gerçekleştirilecek. Son yıl ise 2 kilometrelik bir akıllı koridor sistemi ile gerçek dünyada proje test aşamasına sokulacak.

İki yıl önce geliştirilen akıllı koridor, akıllı şehir geliştirmeleri ve bağlantılı araçlarla ilgili araştırmalar için bir test yatağı görevi üstlendi. Aynı zamanda farklı uygulamalar için programlanabilir ve esnek kablosuz altyapı görevini de yerine getiriyor.

Veri analitiği ile bütünleşik çalışan bir sensör ağı, şehir altyapısını ve kaynaklarını gerçek zamanlı olarak izlemek ve kontrol etmek için önemli bir araca dönüşüyor. Ek olarak, test yatağı kullanıcıları için çok çeşitli veri kaynaklarını, hesaplama yeteneklerini ve iletişim teknolojilerini de destekliyor.

ABD’de Ulusal Trafik Sinyal Rapor Kartı tarafından 2012 yılından yapılan bir araştırmaya göre verimsiz trafik ışıkları araçta geçirilen 295 milyon saatlik gecikmenin sebeplerinden birisi olarak görülüyor. Trafikteki tüm gecikmelerin %5-10’luk oranla verimsiz trafik ışıklarından kaynaklı olduğu belirtiliyor.

Total
1
Shares
Önceki haber

Google, Mırıldanarak Şarkı Bulmanıza Yardımcı Olacak

Sonraki haber

Alibaba Group’tan Çinli Süpermarket Devi Sun Art’a 3,6 Milyar Dolar Yatırım!

İlginizi çekebilir