Uygulama Geliştiricileri Apple’ı Dava Ediyor

Geliştiriciler, Apple’ın sahip olduğu tekel gücünü yüksek komisyon almak için kullandığını ileri sürerek konuyu mahkemeye taşıyor.

Uygulama geliştiricileri, Apple’ın tekelleşme gücünü kullanarak uygulamaların App Store aracılığıyla satışı için yüksek komisyon oranı ödemeye zorladığı iddiasıyla teknoloji devini dava ediyor.

ABD Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesi’ne ulaşan şikâyette geliştiriciler, uygulamalarını Apple’ın App Store’unda satmaktan başka seçenekleri olmadığını söylüyor. ABD pazarında iOS uygulaması ve uygulama içi ürün dağıtım hizmetlerinde tekel gücüne ulaşmasıyla birlikte rakip potansiyeline sahip tüm uygulamalar için kapıyı kapattığı söylenen Apple, rekabete açık bir platform olduklarını savunuyor.

iOS uygulama geliştiricileri Donald R. Cameron ve Pure Sweat Basketball Inc. şirketi, paralı uygulama ve uygulama içi ürünlerin satışından alınan %30 komisyon oranının rekabete aykırı olduğunu düşünüyor. Bu komisyon oranı sebebiyle geliştiricilerin Apple’ın App Store marketi için yıllık 99 dolarlık geliştirici ücretini ödemekten başka seçenekleri kalmıyor.

Benzer şekilde Spotify da Apple’ı dava etmiş ve komisyon oranlarındaki dengesizliğin sebep olduğu rekabet edilemez ortamdan şikayetçi olmuştu. Müzik servisi Spotify, Apple’ın yüksek komisyon ücretleriyle kendi müzik servisine fayda sağlamaya amaçladığını dile getirse de, Apple güvenilir bir uygulama pazarı oluşturabilmek adına komisyon oranlarını belirlediğini söylemişti.

Apple tarafı mahkemeye taşınan konuya ilişkin olarak, App Store’u tanıtan yeni web sitesini işaret etti. Teknoloji devi sitede yer alan “rekabete açık mağazamıza hoş geldiniz” sloganına ve kendiyle rekabet halinde olan uygulamaların tanıtımına yer verdiğine dikkat çekiyor.

Kaynak: CNBC

Total
0
Shares
Önceki haber

Babalar Günü’nde Yeni Trend Teknolojik Hediyeler

Sonraki haber

Akıllı Telefonların Geleceği Ne Olacak?

İlginizi çekebilir