Uzaktan Eğitim & Öğretim Sürecini Geliştirecek 4 Yeni Zoom Özelliği

Lider video iletişim platformu Zoom, çevrimiçi eğitim deneyimini daha iyi yönetmek için yepyeni 4 özelliği kullanıma sundu. Öğretmenler! Bu özellikler çok işinize yarayacak.

Tüm dünyada Covid-19 pandemisi etkilerini sürdürmeye devam ederken, eğitim kurumları riski asgariye indirmek adına yeni eğitim & öğretim döneminde öğretmen ve öğrencileri sanal sınıflarda buluşturmaya devam edecek. Ülkemizde dün başlayan yeni eğitim dönemi hibrit bir yapıda olacak, yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim süreçleri ile etkili olacağına inanılan çift yönlü bir eğitim anlayışıyla ilerlenecek.

Pandemi döneminde sosyal mesafe kuralları ve karantina önlemleri kapsamında dijitalleşen iletişimde lider bir rol üstlenen Zoom video iletişim platformu ise yayınladığı 4 yeni özellikle sanal sınıfları daha verimli ve etkili bir eğitim alanına dönüştürmeye yardımcı olacak.

Sanal oturma şeması

Zoom’un aynı anda 49 katılımcıyı ekrana yansıtma özelliği olan Gallery View’de katılımcıların konumu değiştirilip sabitleştirilebilecek. Öğretmenler galeri görüntüsü sırasında hangi öğrencisinin nerede bulunmasını istiyorsa ona göre basitçe görüntüsünü sürükleyip, istediği noktaya sabitleyebilecek. Sanal sınıfa giren yeni katılımcılar ayarlanan görüntünün değişmesine sebep olmayacak. Özellikle sıralı etkinliklerde ya da öğrencileri gruplara ayırmada bu özelik önemli bir görev üstlenecek.

İşitme güçlüğü çeken ya da işitme engelliği öğrenciler için destek

Zoom’un Pin Video özelliği, aktif konuşmacı görünümünü devre dışı bırakarak yalnızca arzu edilen videonun kişisel görünümünüz için sabitlenmesine olanak tanır. Toplantı sahipleri, çoklu sabitleme ile kendi özel görünümlerinde ekranda 9 öğrenciyi sabitleyebilir. Öğrenciler de aynı biçimde öğretmenin izniyle 9 videoya kadar ekranına sabitlenmesini sağlar.

Bu sayede işaret diliyle iletişim kuran öğretmen ve öğrenciler, aktif konuşmacıların söz sahibi olmasıyla yaşanabilecek video görüntü değişiminden etkilenmezler. Böylece işitme engelli ya da işitme problemi yaşayan öğrenciler ekranın sabit noktasında her an iletişime uygun halde konumlandırılırlar.

Grup çalışmaları güçleniyor

Zoom ile gelen çoklu spot özelliği ile öğretmenler sanal sınıflarında 9 öğrenciye kadar video görüntüyü tüm sınıfın görebileceği biçimde sabitleyebiliyor. Bu özellik, örneğin sunum yapacak olan bir grup öğrencinin öne çıkmasını sağlayarak tüm sınıfın dikkatini bu gruba vermesini sağlıyor.

Sesi açmak artık çok daha basit

Zoom’da sesi açmak için öğretmenlerin, öğrencilerden onay alması gerekir. Bu da her seferinde sesi açmak için talepte bulunma anlamına geliyordu. Ancak gelen yeni özellikler arasında öğretmenlerin öğrencilerinin sesini yalnızca bir kez açmalarını isteyebilecekleri ve bu izni diğer sınıflara aktarabilecekleri izin özelliğine sahip bir sesi açma özelliği eklendi.

Öğrenci veya öğrenci velisi izin verdiğinde, bu izin öğretmenin ev sahipliği yaptığı her sanal sınıfta uygulanır. Bu nedenle, öğrenci o öğretmen tarafından barındırılan bir sınıfa katıldığında, öğretmen her seferinde sesi açmak için izin istemek yerine daha önce aldığı yetki ile öğrencinin sesini her zaman açabilir.

Öğrenciler ya da velileri, mikrofon simgesinin “yukarı” okuna tıklayarak açılan menüden kimlerin sesini açma iznine sahip olduklarını görebilir ve yönetebilir. Sesi açma yetkisine sahip kişileri görmek için, “Sesini Açabilecek Kişileri Görüntüle” listesine tıklanması gerekir. Bu listedden dilenildiğinde sesi açma yetkisi geri çekilebilir.

Öğretmenler için Zoom sınıflarını yönetebilmeleri için bazı önlemler de özellikler arasına eklendi. Güvenlik simgesi aracılığıyla öğretmenler, öğrencilerinin şunları yapmasını engelleyebilir:

  • Ekranlarını paylaşıma açması
  • Kendilerini yeniden isimlendirmeleri
  • Tüm sınıfa yazılı mesaj gönderme
  • Mikrofonlarını açma

Zoom’un bu yeni özelliklerinden faydalanmak için son Zoom güncellemesini gerçekleştirdiğinizden emin olun!

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite