Uzaktan Kontrol Edilen Robot Uşaklar Ev İşlerinizi Yapmaya Geliyor

Mira Robotics isimli Japon girişim firması, ayda 225 dolar karşılığında ev işlerinde robot hizmetçi yardımı sunuyor.

Robotlar var olduğundan bu yana ev işlerinde bize yardımcı olacak otonom makineler istedik. Şu ana kadar akıllı temizlik robotları ve Amazon’un Alexa benzeri sesli komutla çalışan cihazlar dışında ev işleri konusunda çözüm üretecek robotlarla karşılaşamadık.

Ancak bir Japon girişim firması, robot yardımcılar konusunda fikirleri değiştirecek sıra dışı bir çözümle karşımızda. Mira Robotics’in Ugo isimli robot uşağı bir yazılımla değil, uzaktan insan tarafından kumanda ediliyor.

2020 yılında satışa sunulacak olan robot Ugo, çamaşır makinesini boşaltma ve çamaşırları asma gibi görevleri yerine getirebiliyor. Kulağa oldukça basit bir iş gibi görünse de bir robot için böyle bir görev karmaşık gelebilir. Bir makinenin tişörtü asma yeteneği sadece yumuşak materyallerin nasıl tutulması gerektiğini anlamayı değil, aynı zamanda görsel algı ve mekanik hız kullanarak materyale şekil vermeyi de gerektiriyor. İnsanların sezgisel olarak gerçekleştirebildikleri bu işlemleri yazılım aracılığıyla sağlamak gerçekten büyük bir çalışma gerektiriyor. En uç teknolojiyle çalışan araştırma şirketleri dahi robotlara insan çevikliğinde hareket kabiliyeti sunamıyor.

Mira Robotics’in insan kontrolündeki robotları sayesinde bu problemleri aşmak mümkün görünüyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, çamaşır işleri robotlar için sadece bir başlangıç olacak. Mira’nın CEO’su Ken Matsui’ye göre uzaktan kontrol edilebilen robotlar ev temizliği, yemek pişirme, pet hayvan bakımı ve özel ders verme gibi konularda kendini gösterecek.

Firma robotların kontrolü için geliştirişmiş harekete duyarlı sanal gerçeklik kaskları geliştirmiş durumda. Bu kasklar PC veya dizüstü bilgisayarlarda yardımcı uygulamaların desteğiyle çalışacak.

Kaynak: https://www.theverge.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Bilim İnsanlarından Tuzlu Suyu İçilebilir Suya Dönüştürmede Çığır Açan Buluş

Sonraki haber

Bitkisel Et Üreticisi Impossible Foods 2 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

İlginizi çekebilir

Papara ‘Yılın Fintech Şirketi’ Seçildi

Türkiye’nin lider fintech şirketi Papara, bu yıl 1 milyona yakın oy kullanılan Webrazzi Ödülleri 2020'de ‘Yılın Fintech Şirketi’ seçilerek zirvedeki konumunu perçinledi. Papara ‘Yılın Girişimi’ kategorisinde ikinci sırada yer alırken, Papara Kurucusu ve CEO’su Ahmed Faruk Karslı da ‘Yılın Girişimcisi’ listesine adını yazdırdı.
Devamını oku
2019’da işini dijitale taşıyacak KOBİ’lere 5 altın tavsiye

2019’da işini dijitale taşıyacak KOBİ’lere 5 altın tavsiye

Hızla gelişen ve girdiği her yerde maliyetleri düşüren yazılım çözümleri, bulut teknolojileriyle birlikte her ölçekten firmanın hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Dijital dönüşüme yatırım yaparak elini teknolojiyle güçlendirmek isteyen KOBİ’ler için özel olarak hazırlanan 5 maddelik yol haritası, 2019 yılında dijital dönüşüm yolculuğuna çıkacak KOBİ’lerin izlemesi gereken adımları onlara basit ama etkili bir şekilde açıklıyor.
Devamını oku