Uzayda 3D Yazıcı İle Biftek Üretildi

Dünyadan yaklaşık 339 km uzaklıkta bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda biftek üretildi.

Merkezi İsrail’de bulunan Aleph Farms isimli gıda firması, birkaç ülke ile birlikte yürütülen ortak çalışma sonucunda “Bir insan için küçük, insanlık için büyük bir adım” atarak, uzay ortamında kırmızı et üretmeyi başardı. Bu sayede firma “herkes için her ortamda, mümkün olan en az kaynağı kullanarak sağlıklı ve güvenilir et üretimi hedefine de bir adım daha yaklaşmış oldu. 

Firma eti üretmek için ineklerin kas hücrelerinin kas yenilenmesini, kontrollü bir ortamda taklit ediyor. Bu sayede hiçbir hayvana zarar vermeden ve dünyanın kaynaklarını tüketmeden de sağlıklı bir şekilde beslenmenin mümkün olması için çalışıyor. 

26 Eylül tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) Rusya bölgesinde gerçekleştirilen deney ile, yöntemin uzay ortamında çok daha hızlı sonuçlandığı da ifade ediliyor. Bunun en büyük sebebi ise, dünyada katman katman yapılan 3 boyutlu baskı işleminin, yerçekimsiz uzay ortamında hızlı bir biçimde, her yönden yapılabilmesi ile, etin daha hızlı bir şekilde olgunlaşması.  

Hayvanlara zarar vermeden, yalnızca hücrelerini kullanarak kas dokusu oluşturulabiliyor.

Uzayda yapılan deney, Rusya’dan 3D Bioprinting Solutions, Amerika’dan Meal Source Technologies ve Finless Foods ile Aleph Farms’ın yatırım ortağı The Kitchen tarafından yürütülen ortak çalışma sayesinde gerçekleşti.  

Aleph Farms’ın CEO’su Didier Toubia, konu ile ilgili açıklamasında “Bu ortak deney sayesinde, gelecek nesillerin gıda sorunu yaşamamasını sağlayacak ve bu sırada doğal kaynaklarımızı da korumayı başarabileceğiz. Bu deneyi, Yuri Gagarin’in dış uzaya gidişi ve Neil Armstrong’un 50. Yılını kutladığımız uzayda yürüyen ilk insan olmasının ardından, insanlık için yeni bir başarı olarak görebiliriz.” dedi. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Telefon Çağrılarınızı Windows Üzerinden Cevaplayın

Sonraki haber

Bilişimde Herkes İşini Yapsa, Hayat Bayram Olsa!

İlginizi çekebilir

En Zor Yılda Bile Teleperformance Türkiye’den Katlayan Büyüme Performansı

Dünyanın en büyük bütünleşik çok kanallı dış kaynak müşteri deneyimi hizmetleri sağlayıcısı Teleperformance, 2020 yılında Türkiye’de yüzde 50’den fazla büyüyerek 370 milyon TL ciroya ulaştı. Son 3 yılda cirosunu 3’e katlayan şirket, istihdamını yüzde 60 artırdı ve çalışan sayısını 6 binin üzerine taşıdı. Sektörün ihracat liderliğini sürdürdüklerini söyleyen Teleperformance Türkiye CEO’su Tülay Doğrular, “2021’de özellikle yakın kıyı operasyonlarımız için Ege bölgesinde yeni bir yatırımı daha hayata geçireceğiz. Altıncı bölge yatırımımıza da devam edeceğiz. 2021’de de yine en az yüzde 50 büyüme hedefliyoruz” dedi.
Devamını oku