Uzayda 3D Yazıcı İle Biftek Üretildi

Dünyadan yaklaşık 339 km uzaklıkta bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda biftek üretildi.

Merkezi İsrail’de bulunan Aleph Farms isimli gıda firması, birkaç ülke ile birlikte yürütülen ortak çalışma sonucunda “Bir insan için küçük, insanlık için büyük bir adım” atarak, uzay ortamında kırmızı et üretmeyi başardı. Bu sayede firma “herkes için her ortamda, mümkün olan en az kaynağı kullanarak sağlıklı ve güvenilir et üretimi hedefine de bir adım daha yaklaşmış oldu. 

Firma eti üretmek için ineklerin kas hücrelerinin kas yenilenmesini, kontrollü bir ortamda taklit ediyor. Bu sayede hiçbir hayvana zarar vermeden ve dünyanın kaynaklarını tüketmeden de sağlıklı bir şekilde beslenmenin mümkün olması için çalışıyor. 

26 Eylül tarihinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) Rusya bölgesinde gerçekleştirilen deney ile, yöntemin uzay ortamında çok daha hızlı sonuçlandığı da ifade ediliyor. Bunun en büyük sebebi ise, dünyada katman katman yapılan 3 boyutlu baskı işleminin, yerçekimsiz uzay ortamında hızlı bir biçimde, her yönden yapılabilmesi ile, etin daha hızlı bir şekilde olgunlaşması.  

Hayvanlara zarar vermeden, yalnızca hücrelerini kullanarak kas dokusu oluşturulabiliyor.

Uzayda yapılan deney, Rusya’dan 3D Bioprinting Solutions, Amerika’dan Meal Source Technologies ve Finless Foods ile Aleph Farms’ın yatırım ortağı The Kitchen tarafından yürütülen ortak çalışma sayesinde gerçekleşti.  

Aleph Farms’ın CEO’su Didier Toubia, konu ile ilgili açıklamasında “Bu ortak deney sayesinde, gelecek nesillerin gıda sorunu yaşamamasını sağlayacak ve bu sırada doğal kaynaklarımızı da korumayı başarabileceğiz. Bu deneyi, Yuri Gagarin’in dış uzaya gidişi ve Neil Armstrong’un 50. Yılını kutladığımız uzayda yürüyen ilk insan olmasının ardından, insanlık için yeni bir başarı olarak görebiliriz.” dedi. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Telefon Çağrılarınızı Windows Üzerinden Cevaplayın

Sonraki haber

Bilişimde Herkes İşini Yapsa, Hayat Bayram Olsa!

İlginizi çekebilir

Ödemeler dünyasının geleceğine yön verecek 7 tüketici trendi

Ödemeler dünyası dijitalleşme ile birlikte hızlı bir gelişim içinde. Paynet, yakın gelecekte ödemeler dünyasının geleceğine yön vermesi beklenen 7 trendi değerlendirdi. Bu trendler arasında yapay zekalı dijital cüzdanlar, güvenlik endişelerini giderecek token’laştırma teknolojisi, bir yüzük ya da tişörtle alışverişi mümkün kılacak giyilebilir teknolojiler dikkat çekiyor.
Devamını oku

Türkiye’nin Ay Yolculuğu Hedefinde En Büyük Destek 3D Yazıcıdan Çıkacak

Yerli ve milli 3D Yazıcı üreticisi Zaxe’nin Genel Müdürü Emre Akıncı, Türkiye’nin 2023’e kadar Ay’a ulaşmasını planlayan Milli Uzay Programı’ndaki en büyük destekçinin 3D yazıcılar olacağını söyledi. 3D yazıcıların eskiden roketlerin kritik parçalarını ürettiğini anlatan Akıncı “Şimdi uzayda 3D yazıcı ile gerekli roket ve istasyon yedek parçası imal ediliyor. Ay ve Mars yüzeyi için binaların inşası 3D yazıcı ile deneniyor. Astronotların yiyecekleri de 3D yazıcı ile basılıyor” dedi. Akıncı, Zaxe olarak Türkiye’nin uzay yolculuğunda yerli mühendislerin çalışmalarıyla yer almaktan mutluluk duyacaklarını da söyledi.
Devamını oku