Var Olduğuna Şaşıracağınız 5 Teknolojik Buluş

Teknoloji hızla yol alırken her yeni gelişmeyi yakından takip edebilmenize imkan yok. Eminiz bu teknolojilerin bazılarına bugüne kadar hiç duymadınız.

Gündelik hayatı kolaylaştırmak, çevreye daha duyarlı üretim süreçleri geliştirmek, tekrar eden sıkıcı işleri robotlara devredip insan çalışanları daha yapıcı pozisyonlarda değerlendirmek gibi pek çok farklı etken teknolojik inovasyonların şekil almasında önemli roller oynuyor.  Bu buluşlardan bazılarını sizler için derledik.

Işık Tabanlı Wi-Fi & Veri Aktarımı

Işık bazlı enerji transfer teknolojisi yakın dönemde üstünde sıklıkla durulan ve özellikle kablosuz şarj teknolojilerinde öne çıkan bir veri aktarım biçimi. Kablosuz şarjın geliştirilmesi için çalışmalar devam ededursun, mikrodalgalar ve radyo dalgaları gibi araçlarla teknolojinin geliştirilmesini sağlamak insan sağlığı için ortamı daha az güvenli hale getiriyor. Ayrıca teknolojinin uzun vadede doğru çalışabilmesi için pek mümkün görünmüyor ve enerji kayıpları yaşanıyor. 

Öte yandan ışık bazlı enerji transferi teknolojisi uygulanabilirlik olarak bahsettiğimiz teknolojilerden daha başarılı olduğu kanıtlandı. Işığın elektriğe dönüştürülmesinde önemli bir yol kat eden uzmanlar, ışığı uydu aracılığyla uzayda toplayarak dünyanın dört bir yanına 7/24 kesintizi ve minimum seviyede enerji kaybı yaşarak enerji transferi sağlayabilmeyi hedefliyorlar. Güneş paneli teknolojileri her yıl çok daha efektif hale gelerek, enerji söz konusu olduğunda öne çıkan tercihlerden birisi haline getiriyor.

Peki Wi-Fi bağlantı bu teknolojinin neresinde? İsterseniz gelin biz buna Li-Fi diyelim! 

Kısaca tanımlamak gerekirse internet, herkesin gerçek zamanlı olarak görebileceği ve değiştirebileceği depolanmış bir veri topluluğudur. İnternet servis sağlayıcıları aracılığıyla kullanıcılar birbiriyle bağlantı haline geçer. Bu sayede örneği siz bu yazıyı, Piar İletişim Ajansı web sitesinin sunucularına bağlanarak okuyabilirsiniz. Temelinde ise internet, verinin elektrik yoluyla makinalara iletilmesi ve okunabilmesidir.  Yani internete bağlı olmak ve veri aktarımında bulunmak için ihtiyaç duyacağınız en önemli unsur elektrik. 

Bu noktada devereye giren Li-Fi teknolojisi Wi-Fi’ı unutturacak devrimsel avantajlar sunuyor. Nasıl mı? Aşağıda Türkçe altyazısı da bulunan videoyu izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Dev Robot Savaşları Ligi

Bilim-kurgu temalı filmler, diziler ve animelerde sıklıkla karşılaştığınız etkinliklikerden birisidir robot savaşları. Evet, belki tek başına fayda sağlayan bir teknolojik gelişme olarak ilgi çekici görünmeyebilir. Ancak süratle gelişmekte olan robot teknolojilerinin seviyesini görmek adına önemli bir ölçüt olduğunu söylemeliyiz. Üstelik teknolojik gelişmeler sadece sağlık, yapay zeka ya da ulaşım değil eğlence alanında da ilerlemeye devam ediyor. 

Bugüne değin robot savaşları odaklı etkinliklere şahit olmuşsunuzdur ancak bu kadar büyüğüne değil! 2017’de MegaBots Inc tarafından düzenlenmiş bu etkinlikte dünyanın ilk dev robot düellosuna şahit olacaksınız. Geleceğin eğlence anlayışına şimdiden ufak bir bakış atın:

Depresyon Tedavi Kaskları

Depresyon, çağımızın en önemli sağlık sorunlarından birisi olarak öne çıkıyor. Tedavisi mümkün olan bu tıbbi durumda kişi sürekli üzüntü halindedir ve zevk veren durumlardan keyif alamaz. Sağlık teknolojisindeki gelişmeler depresyonla mücadelede hastaları desteklemeyi amaçlıyor.

Beats Audio kulaklıkların tasarımcısı Fisher Wallace Labs tarafından geliştirilen Oak isimli giyilebilir teknoloji, depresyon, uykusuzluk ve endişe bozukluğu ile mücadelede hastalara yardımcı olmayı hedefliyor.

Şu an için Amerika Sağlık Bakanlığı’ndan onay bekleyen cihaz eğer değerlendirmeden geçtikten sonra depresyon tedavisinde kullanılacak. Giyildiğinde beyin aktivitesini modüle etmek amacıyla serotonin ve düşük kortizol üreten cihaza dair ayrıntılı bilgiler henüz basınla paylaşılmış değil. Fakat hem aşağıdaki web sitesi hem de benzer işleve sahip bir başka teknolojik çözüme dair videoyu izleyebilirsiniz.

https://www.fisherwallace.com/

3B Yazıcı İle İnşaa Edilen Evler

3B yazıcı teknolojileri sağlık sektöründen uzay seyahatine pek çok farklı alanda adından söz ettiriyor. Sağlık alanında protezler yanı sıra yapay kalp ve yapay kulak gibi çalışmalar gelecekte organ naklinde yeni bir dönemin bizi beklediğinin habercisi. Öte yandan başta NASA olmak üzere uzay seyahati ve keşfi üzerine araştırma yapan kuruluşlar 3B roket parçalarının gelecekteki projelerine olan etkilerini bir kaç yıldır tartışıyor.

Mars’ta kurulması planlanan bir kolonide 3B yazıcılar ne kadar kritik bir rol oynar şu an için belirsiz ancak teknoloji halihazırda inşaat sektörünü etkisi altına almayı başardı. Klasik inşaat yöntemlerine alternatif olarak geliştirilen 3B inşaat çözümleri daha ucuz maliyetle çok daha hızlı konutlar yapılmasını sağlıyor. Örneğin Teksas Austin’li Icon şirketi evsiz insanlar için ilk “topluluk köyü” projesinde destek oldu ve 3B yazıcılar sayesinde barınma sıkıntısı çeken insanlar için 6 evden oluşan bir mini köy inşaa etti. Eş zamanlı olarak 3 ev için çalışabilen teknoloji ile sadece 24 saat içinde duvarların yapımı tamamlanabildi. 

Icon firması benzer teknolojiyi gelir düzeyi düşük olan bir Meksika şehrinde kullanarak ucuz kira karşılığında barınabilecek evler inşaa etti. İzleyeceğiniz videoda 3B yazıcı ile inşaa edilen bir evin süreçlerine şahit olacaksınız.

Exoskeleton (Dış İskelet Teknolojileri)

Exoskeleton yani dış iskelet teknoloji bilim-kurgu temalı hikayelerde uzun yıllardır yer eden bir konu başlığı. Basit giyilebilir teknolojilerden dev robotik iş aletlerine dış iskelet teknolojileri günümüzde geniş bir kataloğa sahip.

Depo işlerinde görevli çalışanlardan çeşitli eklem rahatsızlıklarından dolayı fiziksel kabiliyetleri zayıflayan hastalara pek çok farklı dış iskelet günümüzde insanlara yardımcı oluyor. Üstelik bu teknolojiler günlük kıyafetler üzerine giyilecek kadar konforlu hale getirildiler. 

Dış iskelet teknolojisi öncü firmalarından Ottobock geçtiğimiz yıl yayınladığı videoda depoda ağır koşullarda çalışan işçilerin sırt ve bel bölgelerini destekleyen ve yaptıkları işi hafifleten ürününü tanıtmıştı

Teknoloji her alanda insan hayatını kolaylaştırmak, işlerin yapılışını hızlı ve verimli hale getirmek, dünyayı daha yaşanabilir kılmak için süratle gelişmeye devam ediyor. Bahsettiğimiz teknolojik gelişmeler şaşırtıcı pek çok gelişmeden sadece bir kaçı. Önümüzdeki yıllarda ise bir bilim-kurgu filmde gördüğünüz ya da oynadığınız oyunda kullandığınız fütüristik bir teknolojinin işlevsel bir videosunu görürseniz, şaşırmayın.

Total
0
Shares
Önceki haber

Tahsilat süreçlerinde dijitalleşme hızlandı

Sonraki haber

Perakende Devi Walmart Aynı Gün Drone ile Teslimat Dönemini Başlattı!

İlginizi çekebilir

Armongate Dijital Anahtar ile Her Gün 250 Bin Kez Kapı Açılıyor

Armongate, cep telefonu, NFC, QR kod, T.C. kimlik kartı ve pasaport kullanılan Geçiş Kontrol sistemiyle her gün 250 bin kez kapı açıyor. Klasik kartlı geçiş sistemleri yerine Armongate’in sunduğu yeni nesil teknolojiler ile plazalar, binalar, kampüsler, AVM'ler ve etkinliklerde hızlı, güvenli ve temassız geçişin konforu yaşanıyor. Türkiye’deki her kapıyı açmak için ara vermeden Ar-Ge faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Armongate COO’su Göksun Aktaş, “Geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde hızlı ve temassız geçiş sağlıyoruz. Bu alandaki her yeniliği en kısa sürede hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.
Devamını oku